Ropy a plynu se prý loni našlo nejméně za minimálně 20 let

ČTK ČTK
16. 2. 2015 21:30
U nových polí většinou trvá roky, než se z nich začne těžit. To znamená, že nejnovější údaje nebudou mít zatím okamžitý dopad na trh s ropou. Ovlivní však dodávky po roce 2020.
Těžba ropy, ilustrační foto.
Těžba ropy, ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Londýn - Nově objevené zásoby ropy a zemního plynu byly loni nejnižší za posledních minimálně 20 let.

Podle výzkumné společnosti IHS navíc předběžné údaje naznačují, že objem nalezených zásob ropy a plynu, bez zahrnutí ropy z břidlic a dalších pevninských nalezišť v Severní Americe, loni činil 16 miliard barelů ropného ekvivalentu. Byl tak nejnižší nejméně od roku 1995.

Údaje IHS jsou zatím předběžné a podle listu Financial Times by v případě další revize mohl být loňský rok dokonce nejhorší od roku 1952. Nové rezervy loni zároveň klesly už čtvrtým rokem za sebou, což je nejdelší pokles od roku 1950. Loni přitom nebylo objeveno žádné mimořádně rozsáhlé pole s rezervami většími než 500 milionů barelů.

U nových polí většinou trvá roky, než se z nich začne těžit. To znamená, že nejnovější údaje nebudou mít zatím okamžitý dopad na trh s ropou. Ovlivní však dodávky po roce 2020.

"Počet nových nálezů a jejich velikost klesá poměrně alarmující rychlostí," komentoval údaje Peter Jackson z IHS. Podle něj to ohrožuje výhled dodávek na trhy v letech 2020 až 2025.

Údaje za loňský rok zhoršuje i skutečnost, že na aktivitu v oblasti průzkumu nové těžby neměl ještě dopad prudký pokles cen ropy v druhé polovině loňského roku. Naposledy, kdy nové nálezy byly na stejné úrovni jako loni, aktivitu v oblasti průzkumu omezil pokles cen ropy. Loni se však průzkum snížil meziročně pouze o jedno procento a omezení rozpočtů na průzkum firmy plánují až v letošním roce. To znamená, že nové objevy se zřejmě dále sníží.

Vyhlídky trhu s ropou a zemním plynem v USA změnil rozkvět těžby z břidličných formací, který sehrál důležitou roli i při vytváření nadměrné globální nabídky. Právě ta vedla ke kolapsu cen.

Jackson však upozornil, že těžba z břidlic hraje relativně malou úlohu v globálním měřítku, neboť na celosvětové těžbě ropy se podílí pouze pěti procenty. K dispozici jsou však stále velmi vysoké zásoby v některých zemích, jako je Rusko, Čína, Argentina a Libye, kde je ale toto odvětví stále v plenkách.

Těžba z břidlic je také relativně nákladná, a vyžaduje proto vyšší ceny ropy, aby byla komerčně životaschopná.

 

Právě se děje

Další zprávy