Roboti nám seberou práci, bojí se mladí lidé nové průmyslové revoluce

ČTK ČTK
18. 1. 2016 11:20
Čtyři z deseti mladých lidí se domnívají, že jejich práci budou do deseti let vykonávat stroje. Ukázal to mezinárodní průzkum realizovaný pro Světové ekonomické fórum v Davosu. Vzdělávací systém přitom zůstává nadále pevně spjat s metodami, které byly před zhruba 300 lety původně určeny pro předprůmyslovou, zemědělskou společnost.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Mnichov/Ženeva - Čtyři z deseti mladých lidí se domnívají, že jejich práci budou do deseti let vykonávat stroje. Vyplývá to z mezinárodní studie, o které dnes informovala agentura Reuters. Téměř polovina mladých pracovníků, kteří se výzkumu v devíti zemích světa zúčastnili, uvedla, že škola je na výkon jejich povolání nepřipravila. O nedostatku dovedností se zmiňují zejména mladí lidé v Evropě.

Průzkum se konal v Austrálii, Brazílii, Británii, Číně, Francii, Indii, Jihoafrické republice, Německu a Spojených státech. Zúčastnilo se ho 9000 lidí ve věku od 16 do 25 let.

Téměř 80 procent respondentů uvedlo, že se museli učit novým dovednostem, které ve škole nezískali. Rychlý technologický vývoj a hrozba, že roboti a inteligentní systémy budou nakonec lepší, podle nich vyžaduje soustavné osvojování nových schopností.

To, že má dovednosti potřebné pro svou profesní kariéru, se v Indii domnívalo 60 procent oslovených. Ve Francii byla podobně optimistická jen čtvrtina respondentů.

Podle generálního ředitele společnosti Infosys Vishala Sikky se technologie vyvíjejí mnohem rychleji, než se ještě před deseti lety považovalo za možné. Vzdělávací systém ale zůstává nadále pevně spjat s metodami, které byly před zhruba 300 lety původně určeny pro předprůmyslovou, zemědělskou společnost.

"Musíme přesunout pozornost od učení se tomu, co již víme, ke vzdělávání, které budou zkoumat to, co se zatím nestalo," uvedl Sikka v komentáři k výsledkům studie, kterou uskutečnila společnost ICM Unlimited se sídlem v Londýně.

Změny více zasáhnou ženy

Podle Světového ekonomického fóra povede využívání robotů a umělé inteligence spolu s hlubokými změnami na trhu práce v příštích pěti letech v 15 předních vyspělých a rozvíjejících se zemích světa ke ztrátě 5,1 milionu pracovních míst, která nebudou nahrazena novými. Dvě třetiny jich zmizí v administrativě a na kancelářských pozicích, protože rutinnější úkoly budou schopny vykonávat inteligentní stroje.

Tratit na tom budou více ženy, které častěji pracují v oborech, jako je prodej nebo administrativa. Zatímco muži přijdou o tři místa na každé nově vytvořené, ženy přijdou o pět pracovních pozic na každou nově vytvořenou, stojí v dnes zveřejněné prognóze Světového ekonomického fóra.

Zájem naopak poroste o některé kvalifikované pracovníky, jako jsou analytici dat a specializovaní obchodní zástupci. Prakticky každé odvětví totiž bude muset zlepšit schopnosti v oblasti prodeje a v tom, jak nabízí své produkty či služby zákazníkům.

Takzvaná "čtvrtá průmyslová revoluce" - která zahrnuje oblasti, jako je robotika, nanotechnologie nebo 3D tiskárny - je oficiálním tématem letošního výročního zasedání Světového ekonomického fóra, na kterém budou od středy ve švýcarském Davosu debatovat špičky světového obchodu a politiky.

 

Právě se děje

Další zprávy