První české město otestuje chytré popelnice. Díky „internetu věcí“ může ušetřit

Janis Aliapulios Marek Miler, Janis Aliapulios
Aktualizováno 30. 8. 2016 15:45
Čistější okolí kontejnerů, úspora nákladů i méně hluku. To mají být hlavní výhody "chytrého svozu" tříděného odpadu v projektu operátora O2 a odpadové firmy AVE. Více než 300 kontejnerů bude v Kolíně vybaveno technologií, která umožní zjistit jejich zaplnění. Stále dostupné recyklační nádoby mají motivovat lidi, aby více třídili odpad.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha, Kolín – Přetékající kontejnery, do nichž už nejde přidat ani jediná PET láhev či svazek novin, jsou v českých městech až nepříjemně častým jevem. Změnit by to mohl dobře využitý technologický pokrok. Konkrétně internet věcí.

Předzvěstí "nových čistých časů" je projekt, který spouští operátor O2. Chce začlenit internet věcí do systému takzvaných chytrých měst s cílem zlepšit a zlevnit svoz odpadu.

Pilotní řešení v Kolíně
Pilotní řešení v Kolíně | Foto: O2 IT Services

Do pilotního projektu, jehož jádrem jsou čidla umístěná v odpadových nádobách, se zapojilo město Kolín a svozová firma AVE, která je součástí skupiny EP Industries spoluvlastněné Danielem Křetínským. Řešení otestují od letošního září do února příštího roku ve spolupráci s O2.

Celkem 330 kontejnerů na tříděný odpad v Kolíně bude opatřeno buď aktivními ultrazvukovými senzory, nebo speciální samolepkou s NFC čipem a QR kódem. Tato zařízení dokážou prostřednictvím datové sítě nebo díky odečtům přes mobilní aplikaci informovat svozovou firmu o míře zaplnění kontejneru.

Okolí ocení i nižší hluk

Svozové vozy tak nebudou muset vyjíždět zbytečně k poloprázdným nádobám a naopak budou moci plné kontejnery vyprázdnit ještě před tím, než začnou odpadky přetékat.

"Svozové firmy i města mohou optimalizovat své svozové trasy podle zaplněnosti kontejnerů, snížit hluk i emise oxidu uhličitého ve městech a omezit své provozní náklady," říká Václav Provazník, jednatel společnosti O2 IT Services, která se na pilotním projektu podílí.

Systém bude podle Provazníka zároveň cenným zdrojem dat o tom, jak se v konkrétních částech města třídí odpad. Dokáže také hlásit případné poškození kontejnerů nebo požár. Občané navíc mohou na webu města zjistit zaplněnost jednotlivých kontejnerů a podle toho si vybrat, kam tříděný odpad odvezou.

Podle dat, kterými argumentuje O2, se v Česku v současnosti recykluje 21 procent z celkového objemu městského odpadu. Asi 56 procent končí na skládkách a 20 procent se spaluje, zbytek je možné kompostovat. Například v Německu se recykluje průměrně 47 procent veškerého odpadu a do zemních skládek se už nic neukládá.

Od roku 2024 bude ale skládkování v Česku zakázáno zákonem. "Města budou tlačena k tomu, aby se více odpadu vytřídilo," říká Michael Kašpar, první místostarosta a zastupitel Kolína, proč se tamní radnice už nyní rozhodla otestovat chytré nakládání s odpadem. 

O2 se inspirovalo systémem, jejž využívá španělská Barcelona. Zkušenosti ze zahraničí podle Provazníka ukazují, že zavedením chytrého odpadového hospodářství lze snížit náklady na svoz o 30 až 50 procent a zvýšit produkci tříděného odpadu o 10 procent. Městům klesají náklady na svoz a za větší množství tříděného odpadu jsou dodatečné příjmy. Místostarosta Kašpar řekl, že pro Kolín by jen desetiprocentní zvýšení produkce recyklovaného materiálu pokrylo celoroční náklady na tuto službu.

O náklady pilotního projektu se dělí O2 a firma AVE, zatímco město Kolín za nic platit nemusí. Po ukončení testování ale bude služba zpoplatněna a nabídnuta dalším obcím.

Náklady na zřízení služby pro město s deseti tisíci obyvateli jsou 95 tisíc korun, vyplynulo z prezentace O2. Měsíční paušál, který si operátor bude účtovat, je od devíti tisíc korun v případě levnějšího řešení se samoodečtem a samolepkami. Náklady za použití řešení s čidly budou vyšší, protože jeden senzor stojí mezi třemi a pěti tisíci korun.

Takzvaný internet věcí je pro telekomunikační firmy příležitosti, jak více využít svých sítí k datovým přenosům. Systémy propojené čidly umožní městům kromě svozu odpadu zefektivnit také parkování nebo řídit osvětlení ulic. Firmám může například pomoci monitorovat pohyb zboží a nákladních vozů.

 

Právě se děje

Další zprávy