Přes protesty švédská vláda prodala doly a elektrárny Křetínského EPH

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2016 12:45
Švédská vláda se rozhodla schválit prodej dolů a elektráren státní švédské firmy Vattenfall v Německu českému investorovi EPH Daniela Křetinského. Proti transakci mezi Švédskem a českou soukromou firmou protestovali v poslední době ekologičtí aktivisté ve Stockholmu i v Praze. Ekologové vyzývali švédskou vládu, aby prodej zastavila a zrušila zmíněná zařízení s cílem zabránit emisím oxidu uhličitého a dalším škodám.
Daniel Křetínský.
Daniel Křetínský. | Foto: Economia

Stockholm - Švédská vláda se rozhodla schválit prodej dolů a elektráren státní švédské firmy Vattenfall v Německu českému investorovi EPH (Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského). Uvedli to podle zahraničních agentur dnes ve Stockholmu na společné tiskové konferenci členové vlády. EPH švédské rozhodnutí uvítalo s tím, že k dokončení transakce je ale třeba ještě souhlasu antimonopolních orgánů.

"Schválili jsme dnes dohodu. Dohoda má strategický význam pro společnost a je nejlepší finanční variantou. Hodnota prodeje je vyšší, než by stálo udržení a činnost provozů," řekl podle AP ministr pro podnikání a inovace Mikael Damberg. Cenu transakce ale neupřesnil.

Spolu s ministrem prodej podle Reuters oznámila místopředsedkyně vlády Isabella Lövinová, jejíž menší koaliční strana Zelených se dlouho stavěla proti prodeji. Zamezit dohodě by odporovalo obchodním principům a vůli parlamentu, vysvětlila dnes politička. Ujistila, že vláda bude dál bojovat proti skleníkovým plynům a plnit své mezinárodní závazky v této otázce.

"Velice si vážíme rozhodnutí švédské vlády, která schválila prodej hnědouhelných aktiv Vattenfallu v Sasku a Braniborsku," uvedl v prohlášení mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Proti transakci mezi Švédskem a českou soukromou firmou protestovali v poslední době ekologičtí aktivisté ve Stockholmu i v Praze. Ekologové vyzývali švédskou vládu, aby prodej zastavila a zrušila zmíněná zařízení s cílem zabránit emisím oxidu uhličitého a dalším škodám.

"Apelujeme na švédskou vládu, aby doly a elektrárny Vattenfallu takové společnosti neprodávala. Lužické uhlí by mělo zůstat v zemi a domovy místních lidí ohrožené těžbou by měly zůstat zachovány," vysvětlil při červnové akci v Praze zástupce aktivistů Josef Patočka.

Poslanci švédského parlamentu museli v květnu po hlasitých protestech aktivistů přerušit debatu na toto téma. Jeden z demonstrantů se tehdy pokusil politiky polít kečupem. Parlament nakonec prodej podpořil.

EPH v konsorciu s finanční skupinou PPF Investments získal již v dubnu od Vattenfallu německé doly Jänschwalde, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde, elektrárny Jänschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a jeden blok elektrárny Lippendorf.

Je nevyhnutelné, že OKD nebude schopná splatit svoje závazky, s koncem těžby v jejích dolech se ale stejně brzy počítalo, říká Zuzana Kubátová. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy