Poznej svého farmáře. Třináct zemědělců otevírá brány, na maso a sýry láká i ministr

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
31. 5. 2016 15:48
Třináct farem z celého Česka se zapojilo do projektu ministerstva zemědělství Poznej svého farmáře. Malé rodinné farmy chtějí lidem nabídnout své výrobky. "Právě malá hospodářství často produkují ty nejkvalitnější potraviny, navíc za příznivé ceny," říká ministr zemědělství Marian Jurečka.
ilustrační foto (statek Horní Dvorce)
ilustrační foto (statek Horní Dvorce) | Foto: Statek Horní Dvorce

Praha – Na jihočeském statku Horní Dvorce stačí jen zazvonit. Během pár minut přiběhne farmářka Michaela Dubová a otevře svůj obchod plný ovčích sýrů, z nichž některé poblíž Jindřichova Hradce zrají i rok a půl a klidně se mohou rovnat francouzským lahůdkám.

"Prodáváme hlavně lidem z okolí a některé výrobky dovážíme i do Prahy nebo Brna, kde je o farmářské potraviny zájem," říká žena, která se zemědělství věnuje 14 let, chová ovce a vyrábí mléčné produkty nebo maso.

Podobně jak ona i dalších dvanáct farmářů z celé České republiky otevírá brány svého hospodářství veřejnosti a zapojuje se do projektu Poznej svého farmáře. Ten má pomoci malým rodinným farmám s propagací a prodejem výrobků. "Doufáme, že se bude více lidí zajímat o naše výrobky a budou se vracet," přeje si Dubová.

Akci pořádá ministerstvo zemědělství, které z třiceti přihlášených farem vybralo třináct zemědělců - každého z jiného kraje. Ty v určených termínech přivítají zájemce na svých hospodářstvích a nabídnou farmářské a bio výrobky.

"Právě malá hospodářství často produkují ty nejkvalitnější potraviny, navíc za příznivé ceny. Veřejnost o nich ale mnohdy neví,” říká ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podle něj je to pro zákazníky možnost, jak najít místo pro nákup českých farmářských produktů v blízkosti svého bydliště. "Zemědělci si zase mohou zajistit pravidelný odbyt a stálé zákazníky," myslí si ministr.

Projekt začal před třemi lety, kdy se do něj zapojilo pět farem. Letos se do akce přihlásilo třicet zemědělců. Ministerstvo z nich vybralo stejně jako loni třináct farem. Resort Mariana Jurečky akce přijde na téměř 4,8 milionu korun, podobnou sumu ministerstvo do projektu dalo i loni.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy