České potraviny Poláci nekupují. Nechutnají jim, říká člen vedení Kauflandu

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
19. 5. 2016 14:25
Na polském trhu nemají české potraviny dobrou pověst, myslí si místopředseda představenstva polského Kauflandu. Hovoří i o dalších odlišnostech, například oblibě "rozsypaných potravin", které si lidé sami naberou a zváží.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Kaufland Polska

Praha - Čeští spotřebitelé si většinou myslí, že Poláci mají méně kvalitní potraviny. Ani Poláci však nekupují jídlo s českou etiketou, říká Radim Pařík, místopředseda představenstva polského Kauflandu. České potraviny nemají podle něj na tamním trhu dobrou pověst.

"Například když jsme místním přivezli na zkoušku českou šunku, tak jim nechutnala. Pro ně to byla jenom nějaká další potravina," tvrdí český manažer, který se devět let pohybuje na vrcholových postech obchodních řetězců.

V čem se tamní nakupování liší? Poláci například rádi nabírají různá želé, bonbony nebo mraženou zeleninu lopatkou do sáčků a sami si je zváží. "Pokud nenabídnete rozsypané potraviny, tak tam vůbec nemůžete obchodovat,“ říká Pařík. V Polsku totiž nezmizela tradice farmářských trhů, která je pro tamní supermarkety největší nepřímou konkurencí. "Hloučky lidí stojí u zeleniny jako na trhu a povídají si. Vytváří to úplně jinou atmosféru," uvádí.

"Lidé v Evropě mají různé chutě a chtějí různé potraviny. Kvalita je různá, ale to neznamená, že horší. Naší snahou je prodávat potraviny, které chce zákazník a trh," říká Pařík. Zdůrazňuje, že v Česku jsou stejně kvalitní jako v Německu. "Nemůžeme nikomu diktovat, jak má vyrobit jogurt nebo marmeládu. My si hlídáme vlastní výrobky, u nichž máme různé kvality a ani jedna není špatná. Zákazník si může vybrat, jakou si vybere," dodává.

Čtěte více na webu Hospodářských novin.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Další zprávy