Určitě nic nedlužíte státu? Vylepšená aplikace kontroluje pokuty, daně i pojištění

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
14. 9. 2021 6:11
Desítky miliard korun dluží Češi státním úřadům na nezaplacených pokutách, poplatcích, daních či pojištění. Často o tom ani nevědí. Proto už loni vznikla aplikace s názvem Nedlužím státu, která lidem pomáhá pátrat po jejich závazcích. Nyní ji autoři rozšířili, takže nově umožňuje nejen dluh ověřit, ale přímo jej řešit, například zažádáním o splátkový kalendář.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Aplikaci Nedlužím státu představil loni tým IT expertů z Česko.Digital a Institutu prevence řešení předlužení. Lidé si díky ní mohou zjistit, zda nemají vůči státu nějaké závazky. Autoři tehdy ukázali, že vytvoření jednotného místa ke snadnému zjištění dluhů vůči státní správě není tak složité, jak zástupci úřadů dlouhodobě tvrdili. 

Připomněli zároveň, že myšlenka jednotného místa ke snadnému zjištění dluhů vůči státní správě byla už součástí akčního plánu ke Strategii boje proti sociálnímu vyloučení pro roky 2016 až 2020. Doposud ale nevzniklo.

Státní úřady přitom mají o dluzích informovat. Mnohdy to ovšem nedělají a lidé o svých závazcích nevědí.

Zjistit, zda jsem dlužník, nebo ne, je u finančního úřadu, na sociální správě, na zdravotní pojišťovně či celním úřadu velmi náročný a stresující úkol. Aplikace expertů pátrání ulehčila. Nyní navíc nabízí rozšířené služby.

"Aplikace nově uživatelům nabízí vše potřebné na jednom místě nejen k ověření, ale i řešení případných závazků. Žádost o odpuštění penále nebo splátkový kalendář, to jsou další kroky, které potřebujete, když zjistíte, že dluh vůči státu opravdu máte,“ vysvětluje Radek Hábl, šéf Institutu prevence a řešení předlužení a odborný garant projektu.

„Před rokem jsme sjednotili důležité informace, formuláře, návody a kontakty týkající se bezdlužností. To jsme teď doplnili o sekci s názvem Dlužím, co s tím,“ dodává Hábl. 

Vedle vylepšeného designu nově také přibyla funkce poloautomatického vyplňování údajů v předem připravených formulářích pro jednotlivé instituce.

„V nové verzi odpadá nutnost údaje vypisovat do každého zvlášť. V praxi stačí vyplnit jediný formulář a data se propíšou do všech ostatních, které si uživatel může poslat na e-mail,“ popisuje technické řešení Radek Sojka, dobrovolnický koordinátor projektu z komunity Česko.Digital.

Milostivé léto se blíží

Webová aplikace zaznamenala od svého spuštění přes 70 tisíc návštěv. Její autoři očekávají podobná čísla i nyní, a to zejména v nových sekcích, kde dlužníci najdou mimo jiné i doporučení na ověřené dluhové poradny. Web pomáhá ale nejenom fyzickým osobám, sociálním pracovníkům a dluhovým poradnám při mapování dluhů jejich klientů, nýbrž také podnikatelům, a to získáním potvrzení o bezdlužnosti.

Radek Hábl upozorňuje, že teď je ideální doba na to, udělat si pořádek v osobních financích. "Dlužníci, proti kterým vedou prostřednictvím soudních exekutorů stát či subjekty s většinovou účastí státu exekuce, budou moci od konce letošního října do konce ledna 2022 požádat o odpuštění příslušenství dluhu - tedy pokut, penále a dalších poplatků," říká odborník.

Jedná se o takzvané milostivé léto, které bylo schváleno v novele exekučního řádu. Podmínkou milostivého léta je uhrazení jistiny a pak nákladů na ukončení exekuce ve výši 750 korun. Žádat mohou lidé, kteří dluží zdravotním pojišťovnám, dopravním podnikům, obcím, ale také dodavatelům energií s účastí státu. Celkový dluh vůči všem těmto institucím činí podle kvalifikovaných odhadů zhruba 60 miliard korun.

Ke konci roku 2020 evidovala finanční správa podle údajů ministerstva financí 231 tisíc dlužníků, z toho 72 tisíc dluhů je vymáháno exekučně. Jistina činí pět miliard korun, příslušenství (tedy úroky, poplatky z prodlení) 3,5 miliardy korun. 

Celní správa ke stejnému datu evidovala 158 tisíc dlužníků, z toho 83 tisíc je vymáháno exekučně. Jistina činila 2,9 miliardy korun, příslušenství 1,2 miliardy korun. 

Česká správa sociálního zabezpečení evidovala 156 tisíc exekucí v hodnotě 9,6 miliardy korun - z toho 7,8 miliardy činí jistina, 1,8 miliardy příslušenství.

Zdravotní pojišťovny evidují dluhy v celkové výši přes 32 miliard korun, z čehož polovinu tvoří dlužné pojistné a druhou polovinu penále. Náklady na exekuční vymáhání jsou nad rámec této částky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České volejbalistky na MS podruhé prohrály

České volejbalistky ve druhém zápase na mistrovství světa nestačily na Japonsko. Na rozdíl od úvodního duelu s Brazílií dnes neuhrály ani set. Japonkám podlehly za hodinu a čtvrt jednoznačně 0:3 po setech 15:25, 20:25 a 12:25.

Kvalitní servis, hbitá obrana a rychlá útočná hra japonských volejbalistek byla nad síly českého týmu, který hraje na světovém šampionátu po dvanácti letech. Nejproduktivnější hráčkou zápasu byla s dvaceti body japonská kapitánka Sarina Kogaová. České útočnice se těžko prosazovaly. Nejúspěšnější z nich Michaela Mlejnková zaznamenala ze své smečařské pozice sedm bodů.

Japonky po výhře nad Kolumbií jednoznačně ovládly i svůj druhý zápas ve skupině D. Češky se budou o první vítězství snažit ve středu od 18:00 proti Argentině, která by měla být papírově schůdnějším soupeřem než Brazílie a Japonsko

Další zprávy