Po dvou letech debat poslanci schválili novelu exekučního řádu. Změny jsou zásadní

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 7. 7. 2021 20:29
Poslanecká sněmovna ve středu na mimořádné schůzi posvětila novelu exekučního řádu, kterou na začátku června upravili senátoři. Zákon přinese zásadní změny, na které dlužníci čekají dlouhá léta. Exekutorská komora už oznámila, že novelu napadne u Ústavního soudu. Vadí jí, že by exekutoři neměli mít hrazené náklady u bezvýsledných exekucí.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Novela exekučního řádu přináší tyto hlavní změny:

  • Umožní od 1. ledna 2022 zastavit exekuce, kde byl původní dluh maximálně 1500 korun a které dlužník nebyl schopen minimálně šest let splácet. Neměl peníze. Jde velmi často o pokuty za jízdu načerno. Maximální délka vymáhání takového dluhu je 12 let. Opatření bude platit se zpětnou účinností. A od ledna 2023 by se mohly zastavit i exekuce, kde byl původní dluh nad 1500 korun. V budoucnu by to tak mohlo zastavit skoro dva miliony exekucí ze současných 4,3 milionu. 
  • Dlužník bude moci přednostně splácet svůj původní dluh, tedy třeba právě za jízdu načerno nebo dlužnou částku za nezaplacené energie. Doposud jsou splátky dlužníků v exekuci započteny nejdříve na příslušenství dluhu, tedy na úroky, penále a náklady, a až poté na samotnou jistinu. To vedlo k tomu, že dluh i přes splácení neustále narůstal a dlužník byl stále v dluhové spirále.
  • Zavádí se takzvané "milostivé léto", které se týká dluhů u veřejné správy, tedy u státních institucí, krajských, obecních, ale také třeba u zdravotních pojišťoven a u firem, ve kterých má stát podíl. Pokud dlužník jednorázově zaplatí dluh a k tomu uhradí 750 korun na náklady zastavení exekuce, bude "čistý". Musí to ale stihnout do půl roku ode dne účinnosti novely.
  • Úpravy se dočkaly i takzvané mobiliární exekuce - tedy zabavování dlužníkova majetku exekutorem, kdy exekutor navštíví dlužníka a odnese si vybavení bytu. Budou se však týkat pouze občanů (tedy fyzických osob), kteří nesplácejí dluhy, nikoli právnických osob - firem, nadací či obecně prospěšných společností. Podle novely by dlužník mohl odvrátit prodej movitých věcí v případě, že by nad rámec zákonných srážek z příjmu, kterými dluh umořuje, dobrovolně hradil peníze navíc, a to od 1500 do šesti tisíc korun podle výše příjmů. 
  • Exekutor má nově povinnost nahrávat veškerou ústní komunikaci, kterou on nebo jeho zaměstnanci s dlužníky vedou. Dlužník má také nově nárok na zaslání celého exekučního spisu na datovém nosiči. Nemá-li dlužník přístup k informacím o své exekuci, znemožňuje mu to, aby si mohl zajistit efektivní právní pomoc nebo poradu s organizacemi, které se lidem ve finanční nouzi věnují.

Projednávání novely trvalo dva roky a podle poslanců se jedná o největší změny za posledních dvacet let, kdy byl zaveden institut soukromých exekutorů.

Přesto se podle expertů reforma exekučního systému nekoná a novou politickou reprezentaci čeká odstranění exekučního trhu a zastavení prodražování exekučního vymáhání. Poslankyně Valachová z ČSSD hovořila během rozpravy o promarněné šanci, Pirátská strana nebo KSČM dokonce o pouhých kosmetických úpravách systému.

Odborná veřejnost, která pomáhá lidem v exekucích, je vesměs spokojena. "Přijaté změny přispějí ke kultivaci exekučního prostředí v Česku, což je samo o sobě zásadním úspěchem. Pomohou vyčistit systém od marných exekucí, často zahájených za dnes už neplatných a nelegitimních pravidel, což se pozitivně promítne na trhu práce a celé ekonomice," uvedl Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení, který se podílel na připomínkování projednávaných legislativních návrhů. 

Podle něj ale novela řeší převážně minulost. "Úkolem pro novou vládu zůstávají dvě klíčové úpravy - přijetí nových pravidel oddlužení podle směrnice Evropské unie a dále pak zavedení místní příslušnosti exekutorů včetně principu 1 dlužník = 1 exekutor," uvedl Hábl. 

V současnosti totiž může mít dlužník s více exekucemi více exekutorů. Omezením počtu exekutorů na jednoho by se zjednodušila komunikace pro věřitele i pro dlužníka. Jediný exekutor by přitom určoval pořadí splácení dluhů. Tím by také zaměstnavatelé měli méně administrativních povinností s vyřizováním exekucí zaměstnanců a zvýšila by se i jejich ochota dát práci zadluženým lidem. 

S tím souhlasí i Daniel Hůle z Člověka v tísni. "Zásadním problémem zůstává především zátěž zaměstnavatelů, kteří u svých zaměstnanců často musí komunikovat s tolika exekutory, kolik mají exekucí. Stojí je to čas a peníze. Jinak ale za mě je v novele řada klíčových změn," říká Hůle.

Pochvaluje si v první řadě humanizaci mobiliárních exekucí, kdy je na dlužníka vyvíjen neúměrný tlak, aby se ještě více zadlužil, když je nucen do druhého dne zaplatit třeba desítky tisíc pod hrozbou odvozu veškerého majetku.

"Také nárok na zaslání celého spisu umožní nejen dlužníkům, ale i těm, kdo jim pomáhají situaci řešit, daleko efektivněji volit vhodnou strategii. Klíčové je také automatické přednostní splácení jistiny před příslušenstvím, což sníží další eskalaci dluhů," dodává Hůle. 

Exekutorská komora ovšem novelu příliš nechválí. "Kvitujeme, že byly přijaty změny navržené Senátem. Nicméně naše obavy, že některá nová nařízení bude možné zrealizovat jen velmi obtížně nebo vůbec, přetrvávají. Některé schválené změny si totiž odporují, a proto bude velmi složité všechna nová pravidla uvést do praxe," říká prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík.

Za zcela zásadní považuje skutečnost, že novela neobsahuje klíčové
úpravy, které by mohly významně pomoci ve stabilitě vymáhání práva. "Mluvím
například o principu jeden dlužník, jeden exekutor a o nezávislém přidělování
exekučních případů podle místní příslušnosti exekutora," komentuje Jan Mlynarčík.

Proti změně zákona, která se týká zániku nároku soudních exekutorů na úhradu nákladů exekuce, pokud bude exekuce zastavena podle nových pravidel, připravuje Exekutorská komora ČR dokonce žalobu k Ústavnímu soudu.

"Tento návrh významně zasahuje do práva exekutora na úhradu jeho nákladů exekuce. Vzhledem k předchozím výrokům Ústavního soudu nepochybujeme o tom, že budeme úspěšní," dodává šéf exekutorů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
Další zprávy