Po pamětních mincích by mohla ČNB vydávat také pamětní bankovky

ČTK ČTK
3. 1. 2018 9:50
Česká národní banka by mohla začít vydávat pamětní bankovky a obchodní mince. Banka se inspirovala v zahraničí.
Dostanou vzácné sourozence. (ilustrační foto)
Dostanou vzácné sourozence. (ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha - Česká národní banka (ČNB) by mohla získat možnost vydávat vedle pamětních mincí také pamětní bankovky a obchodní mince. Počítá s tím novela zákona o ČNB, jejíž návrh dnes schválila vláda.

Návrh je totožný s pasáží návrhu, který ve druhém čtení předchozí Poslanecká sněmovna přerušila. Nyní se budou zákonodárci předpisem zabývat znovu.

"Po vzoru zahraničních centrálních bank je cílem umožnit ČNB vydávat pamětní bankovky, a to vedle již existujícího oprávnění vydávat pamětní mince," uvádí materiál.

Pamětní bankovky vydává v současnosti řada bank, jsou vyhledávané sběrateli a podle materiálu prostředkem k připomenutí některých zvláště významných výročí. Možnost vydání pamětních bankovek se odráží i v související změně zákona o oběhu bankovek a mincí a je upravena obdobně jako v případě vydávání pamětních mincí.

Obchodní mince nejsou zákonnými penězi. Emise obchodních mincí přitom podle materiálu představuje pokračování více než století trvající tradice vydávání obchodních mincí na českém území. "V souvislosti s tím se navrhuje zrušit dosavadní, dnes již neaplikovatelnou, právní úpravu emise obchodních mincí obsaženou v zákoně o ražbě československých dukátů," uvádí materiál.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy