Praha - Těžařská společnost New World Resources (NWR) získala souhlas jedné části věřitelů s plánem restrukturalizace dluhu a vydání nových akcií. Svolení dostatečné většiny druhé části držitelů svých dluhopisů ale zatím firma nemá. Vyplývá to z dnešního oznámení NWR.
Pokud se NWR s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodne do září, bude muset nejspíš prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelných dolů OKD.
Zbývá deset procent hlasů
NWR si zajistila souhlas s plánem od vlastníků zajištěných dluhopisů splatných v roce 2018 z 84 procent jejich hodnoty. K uskutečnění restrukturalizace potřebuje zelenou od 75 procent věřitelů podle hodnoty dluhu. U nezajištěných dluhopisů splatných v roce 2021 ale firma získala souhlas zatím jen od 65 procent věřitelů.
"Jednání běží dál a předpokládáme, že už to dotáhneme," řekl ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák.
Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka ale stále vidí schválení restrukturalizačního plánu NWR jako nejisté, i když pravděpodobnější, než tomu bylo před několika týdny.
"Zbývajících deset procent věřitelů nezajištěných dluhopisů není mnoho, ale čas na získání potřebného souhlasu i těchto věřitelů je pouze v řádu dní," uvedl Hatlapatka.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) minulý týden po setkání s představiteli NWR prohlásil, že pokud by černouhelná společnost OKD byla v budoucnu na prodej, stát by její odkup zvážil. Šlo by o to udržet ještě nejméně deset let práci pro 14 tisíc zaměstnanců, které OKD má.
"Na spekulace o prodeji OKD je možné klidně zapomenout," reagoval ale analytik BH Securities Petr Hlinomaz.
Pokles dluhu o devět miliard
NWR utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Navrhla proto majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií.
Začátkem června firma uvedla, že podle dohody s věřiteli by její zadlužení mělo klesnout o 325 milionů eur, tedy v přepočtu téměř o devět miliard korun, na 450 milionů eur (asi 12,35 miliardy korun). V plánu je současně navýšení akciového kapitálu o 185 milionů eur - 5,1 miliardy korun.
Provoz OKD prý bude zachován
Ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák před dvěma týdny sdělil, že podle přesvědčení představenstva budou podmínky pro dohodu s věřiteli splněny. Podle něj ale musí být vedení firmy připraveno na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje. Žádný ze scénářů ale podle Jonáka nebude mít dopad na každodenní provoz OKD a polské Karbonie.
Společnost OKD loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci NWR tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.
Poznámka redakce: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také společnost Economia, vydavatele online deníku Aktuálně.cz.