A co vlastně děláš? Nové profese naráží na údiv i nepochopení, bude jich ale přibývat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 4. 2019 5:30
Před pár lety jejich profese ještě neexistovaly. Nabídku práce pro influencera, manažerku rodičovství nebo odborníka, který učí mluvit chatboty, jste v inzerátech nenašli. Dnes už ano. Trh práce prochází díky digitalizaci radikální změnou, a zatímco řada profesí zanikne, jiné vzniknou. Podle jedné studie 65 procent pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje. Přečtěte si 10 příběhů lidí, kteří už některé nové profese vykonávají.
Otakar Sedláček, manažer zdraví
Otakar Sedláček, manažer zdraví | Foto: Provident

Manažer zdraví

  • Otakar Sedláček pracuje na pozici health & safety manager v britské korporaci Provident Financial. Věnuje se bezpečnosti. Ale ne té klasické, označené zkratkou BOZP, která dělá vrásky už řadu let nejednomu zaměstnavateli. Té osobní. Takže například pomáhá kolegům zvládat stres, vypořádat se s útoky i se zraněním.

"Jsme finanční instituce se spoustou externích zástupců. Takže se snažím lidi v terénu aktivně zapojit do problematiky osobní bezpečnosti. Nejde jen o neustálé vzdělávání a probírání témat souvisejících s osobní bezpečností. Musíme lidi naučit rozeznávat možné bezpečnostní riziko v každé situaci a snažit se mu předejít," popisuje ve zkratce svou práci Otakar Sedláček, který se v oboru bezpečnosti práce pohybuje už 15 let. Teď ale prý nabrala jiný směr.

"Hlavní rozdíl je jasný na první pohled. Stroj ve fabrice lze zajistit jednoduše a naprosto 'blbuvzdorně' třeba pomocí infračervených optických paprsků, takzvaných světelných závor, nebo jiných technologií. Ale ve firmě, jako je ta naše, je to především o kultuře, myšlení a chování lidí. Práce v naší společnosti je velmi specifická a kromě nehod zde řešíme také incidenty, což jsou případy, které vznikají úmyslně. Typickými příklady mohou být slovní vyhrožování, fyzické napadení, vloupání, přepadení, krádeže a také pokusy o sebeublížení, nebo dokonce sebevraždy," doplňuje Sedláček.

Podílel se na strategii, jak zvládnout rizika sebevraždy, firma má bezplatnou linku pomoci pro zaměstnance i obchodní zástupce a jejich rodiny. "Linka pomoci nabízí kromě zpracování šoku následkem nehod a incidentů také psychologické a právní poradenství a to je podle mého soudu velký benefit," dodává muž.

Pyšný je také na svůj tým takzvaných mentorů bezpečnosti. Jsou to prostředníci pro komunikaci, sdělení a informace k bezpečnosti mezi centrálou, zaměstnanci a obchodními zástupci. Tuto roli mentora vykonávají dobrovolníci zdarma navíc ke své práci.

"Zaznamenali jsme velký zájem na pobočkách, což mě nesmírně těší. V podstatě mohu říci, že tým mentorů, jak funguje v naší společnosti, je něco, co mi dává smysl a neustále mě motivuje k další práci. Obecně je naše práce vnímána pozitivně napříč celou společností, protože celá řada zaměstnanců už má nějaké zkušenosti s incidentem ve svém týmu," dodává Otakar Sedláček.

Právě rozšiřovat tým mentorů bezpečnosti ho baví nejvíce. "Máme s mentory výroční konference, kde společně připravujeme strategii a sdílíme dobré postupy, jak identifikovat rizika, včetně rizika sebeublížení nebo sebevraždy. Jsem hrdý na to, že máme v naší společnosti nejvyšší možné bezpečnostní standardy," dodává Otakar Sedláček.

 

Právě se děje

před 54 minutami

V Česku žije 10,68 milionu lidí, za tři čtvrtě roku přibylo 31 tisíc obyvatel

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68 milionu. Kladně se na tom podepsala zejména zahraniční migrace, které nadále vévodí občané Ukrajiny. Více lidí se narodilo, než zemřelo. V meziročním srovnání bylo však narozených i zemřelých méně, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

"V průběhu tří čtvrtletí letošního roku se živě narodilo více než 85 000 dětí. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 to však bylo téměř o 2000 méně. Meziročně mírně ubylo jak dětí narozených vdaným ženám, tak ženám svobodným," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Benešovská nemocnice funguje po kybernetickém útoku stále v omezeném provozu

Provoz v benešovské nemocnici je po útoku počítačovým virem stále omezený. IT specialisté pracují na nápravě, zařízení ale zatím funguje ve stejném režimu jako ve středu, kdy ke kybernetickému útoku došlo, uvedl mluvčí nemocnice Petr Ballek.

V nemocnici se ráno sešel krizový štáb, změny podle mluvčího zatím žádné nejsou. "Situace je stejná, uvidíme v poledne," uvedl Ballek. Dodal, že kvůli omezenému režimu bylo dosud přesunuto do jiných nemocnic devět pacientů. 

Stále nelze spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, všechny plánované operace nemocnice zrušila a lékaři nemohou v ordinacích ani vyšetřovat. Pro hospitalizované byl zajištěn náhradní provoz. Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) situace nicméně pacienty neohrožuje, protože ostatní krajské nemocnice problém s počítači nemají. Na nápravě nemocnice spolupracuje i  se specialisty na kybernetickou bezpečnost, problémy nicméně mohou teoreticky trvat i týdny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Británii se otevřely volební místnosti, průzkumy očekávají výhru konzervativců

V Británii začaly ve čtvrtek v 08:00 středoevropského času předčasné parlamentní volby. Mají vyřešit patovou situaci, která nastala kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Voliči mohou hlasovat až do 23:00 hodin. 

Podle průzkumů veřejného mínění se čeká vítězství vládní Konzervativní strany premiéra Borise Johnsona. Zda se jí podaří získat v Dolní sněmovně většinu, ale není jisté. V případě, že by konzervativci absolutní většinu neměli, mohl by se moci chopit menšinový kabinet v čele s labouristou Corbynem, který by si ale musel vyjednat podporu menších stran.

Premiér Johnson chce brexit v případě vítězství ve volbách dokončit a opustit evropský blok 31. ledna příštího roku. Pokud by se ale příštím britským premiérem stal Corbyn, čekalo by Brity druhé referendum o brexitu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy