A co vlastně děláš? Nové profese naráží na údiv i nepochopení, bude jich ale přibývat

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 4. 2019 5:30
Před pár lety jejich profese ještě neexistovaly. Nabídku práce pro influencera, manažerku rodičovství nebo odborníka, který učí mluvit chatboty, jste v inzerátech nenašli. Dnes už ano. Trh práce prochází díky digitalizaci radikální změnou, a zatímco řada profesí zanikne, jiné vzniknou. Podle jedné studie 65 procent pracovních pozic, které budou vykonávat současné děti a mládež, dosud neexistuje. Přečtěte si 10 příběhů lidí, kteří už některé nové profese vykonávají.
Foto: iStock

Letenkářka - kvalitářka

  • Pavla P. je něco jako kontrolorka kvality. V Letuška.cz vznikla tato pozice nedávno, a to kvůli stále větším potřebám zákazníků. Zatímco dřív jakýkoliv problém s nákupem letenky či odbavením řešil každý letenkář sám, dnes to za ně dělá ona.

"Snažím se klientům předávat správné informace již v průběhu rezervace našich služeb. I tak se ale může stát, že se některé věci, například špatně zadané jméno, nejasnosti se zavazadly, zapomenutí se on-line odbavit, nevyvinou úplně podle představ zákazníka, a já se snažím zjistit příčinu a zjednat nápravu, pokud to jde," popisuje Pavla.

V Letušce pracuje už dlouho a prošla několika pozicemi. "Za ty roky jsem měla možnost seznámit se se všemi firemními procesy. To je nejspíš jeden z důvodů, proč mě vedení oslovilo s nově vytvořenou pozicí quality control manager. Ta by měla ještě více zkvalitnit služby a uvolnit ruce kolegům zaměřeným na prodej," doplňuje mladá žena, která na této pozici pracuje dva roky a je spokojená.

"Jsem ve velmi úzké spolupráci s IT, datovými analytiky, kteří mi pomáhají s plněním databáze, ze které je pak už jednoduché jednotlivé díly skládačky vytáhnout a případný problém vyřešit. Konkrétně si klient například stěžoval na špatně zapsané jméno na letence, a tak jsme našli záznam, jak tam údaje vypisoval, a poslali mu to. Uznal, že udělal onen překlep, i tak jsme mu ale pomohli, a protože se jednalo o jedno písmeno, požádali leteckou společnost, aby jméno přepsala zdarma," vysvětluje žena. 

Její práci vítají hlavně kolegové. "Vědí, že se na mě mohou obrátit s problémem a vždy dostanou zpětnou vazbu, doporučení a případně i řešení, které není vždy jednoduché. Jim by zabralo tolik času, že by pak neměli volnou kapacitu na podstatu svojí práce. I zákazníci jsou rádi, že jim problém rychle a v klidu někdo vysvětlí a že s nimi někdo pracuje okamžitě, protože se dá spoustu věcí zachránit, hlavně jejich peníze," dodává.

Na práci ji baví pestrost a spolupráce napříč celou firmou. "Na druhou stranu se občas setkávám s klienty, se kterými řeším nepříjemné situace a ne vždy jsou nakloněni naslouchat."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy