reklama
 
 

A co vlastně děláš? Nové profese naráží na údiv i nepochopení, bude jich ale přibývat

Učitel chatbotů Foto: Jan Weisser

Učitel chatbotů

  • Jan Weisser je komunikační specialista. Vytváří jazyk, kterým mluví chatbot, tedy počítačový program, který simuluje lidskou konverzaci. "Vše začíná u klienta, se kterým si společně sedneme a probereme, k jakému účelu chatbota potřebují. Co je jeho hlavním úkolem. Na základě těchto informací navrhuji řeč, kterou bude chatbot mluvit. Jakmile máme tyto kroky hotové, spouštíme ho," popisuje svou práci. 

Dál pak sleduje, zda je komunikace taková, jakou si představoval on i klient, a případně navrhne zlepšení. "Na mně je vždy to samé, vidět potenciál, kde může chatbot být nasazen, a připravit takovou komunikaci, která osloví danou cílovou skupinu. To znamená komunikaci, která bude mít vysoký konverzní poměr. Občas je ale obtížné vysvětlit klientům, že způsob komunikace, který navrhuji, se sice nemusí líbit a být v souladu s jejich komunikačními standardy, ale že pro danou cílovou skupinu bude takový styl fungovat," říká Jan.

K práci se dostal na konferenci, kterou moderoval. Oslovil ho zástupce firmy Feedyou. A jako bývalému tiskovému mluvčímu se mu produkt a celé téma líbily. Tak si plácli. 

Podle Jana nejde jen o novou profesi, ale i o novou technologii. "Není vždy jednoduché lidem vysvětlit, co dělám. Především generaci mých rodičů. Snažím se tedy vždy uvést konkrétní využití technologie v praxi a její přínosy a to většinou zabere," říká mladý muž.

autor: Kateřina Hovorková | 26. 4. 2019 5:30

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama