Každý pátý změnil za poslední půlrok práci. Rekordní přesuny začínají být problém

ČTK ČTK
9. 4. 2019 13:35
V uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání přes 20 procent Čechů. To je nejvíce od roku 2010, od kdy společnost Randstad v Česku dělá svůj průzkum na toto téma. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v hotelnictví a stravování.
Uchazeči o práci, ilustrační foto
Uchazeči o práci, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Další pětina lidí si aktuálně novou práci aktivně hledá nebo se po zajímavých pracovních příležitostech poohlíží. Počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou práci, se proti minulému čtvrtletí mírně snížil. Se svým zaměstnavatelem je spokojeno 70 procent českých zaměstnanců.

Míra fluktuace byla za poslední půlrok u mužů i žen stejná. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (29,7 procenta), připadá na věkovou kategorii 25 až 34 let a tradičně také na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (26,7 procenta).

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti získání lepších finančních podmínek (35,6 procenta), osobní touhu po změně (24,7 procent) a nespokojenost se zaměstnavatelem (19,2 procenta).

"Mzda, respektive lepší finanční ohodnocení (tedy i benefity), je stále to, co nejčastěji rozhoduje o odchodu ze zaměstnání a přijetí nové pracovní nabídky. Rozpohybovaný trh práce však motivuje lidi ke změně i z jiných důvodů, u mladších generací často třeba jen z touhy po nových zkušenostech a zážitcích, stále více lidí také vyhledává flexibilitu a dobře dostupnou lokalitu," uvedla marketingová manažerka české pobočky Randstadu Alžběta Honsová.

Aktuálně aktivně hledá novou práci šest procent dotazovaných a 15 procent po nových pracovních nabídkách a příležitostech pokukuje.

"Je tu ale další zhruba třetina lidí, kteří sice aktivně práci nehledají, ale deklarují, že jsou otevření novým nabídkám. Pro zaměstnavatele je to malá časovaná bomba, protože spolu s panující absencí strachu ze ztráty práce a téměř nulovou nezaměstnaností to znamená, že tato skupina lidí může být už jednou nohou pryč z firmy," upozornila Honsová. Získat nového zaměstnance totiž podle ní ve většině případů nyní znamená přetáhnout ho od jiného zaměstnavatele.

Proti předchozímu čtvrtletí vzrostl počet lidí, kteří jsou spokojeni se svým zaměstnavatelem. Zároveň klesl podíl zaměstnanců (na 18 procent), kteří se obávají, že by mohli přijít o práci. Více se obávají muži než ženy, nejčastěji jde o zástupce věkové kategorie 18 až 44 let.

"Skutečnost, že zaměstnavatelé začali díky nedostatku volných lidí na trhu práce o své zaměstnance dobře pečovat, nese v dlouhodobém měřítku své ovoce. Spokojený zaměstnanec se přeci jen hůře přetahuje než ten, kdo je nespokojený," uvedla Honsová.

Relativně největší obavy ze ztráty práce mají lidé pracující v telekomunikačních a poštovních službách (44 procent), v hotelnictví a stravování (37 procent) a ve stavebnictví (36 procenty), tedy v oborech podléhajících sezonnosti.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy