Každý pátý změnil za poslední půlrok práci. Rekordní přesuny začínají být problém

ČTK ČTK
9. 4. 2019 13:35
V uplynulých šesti měsících změnilo zaměstnání přes 20 procent Čechů. To je nejvíce od roku 2010, od kdy společnost Randstad v Česku dělá svůj průzkum na toto téma. Nejčastěji měnili zaměstnání lidé pracující chemickém průmyslu, v telekomunikačních a poštovních službách a tradičně v hotelnictví a stravování.
Uchazeči o práci, ilustrační foto
Uchazeči o práci, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Další pětina lidí si aktuálně novou práci aktivně hledá nebo se po zajímavých pracovních příležitostech poohlíží. Počet lidí, kteří se domnívají, že by mohli přijít o svou práci, se proti minulému čtvrtletí mírně snížil. Se svým zaměstnavatelem je spokojeno 70 procent českých zaměstnanců.

Míra fluktuace byla za poslední půlrok u mužů i žen stejná. Nejvyšší podíl těch, kteří měnili práci (29,7 procenta), připadá na věkovou kategorii 25 až 34 let a tradičně také na nejmladší kategorii zaměstnanců ve věku 18 až 24 let (26,7 procenta).

Jako nejčastější důvod pro změnu zaměstnavatele uvedli respondenti získání lepších finančních podmínek (35,6 procenta), osobní touhu po změně (24,7 procent) a nespokojenost se zaměstnavatelem (19,2 procenta).

"Mzda, respektive lepší finanční ohodnocení (tedy i benefity), je stále to, co nejčastěji rozhoduje o odchodu ze zaměstnání a přijetí nové pracovní nabídky. Rozpohybovaný trh práce však motivuje lidi ke změně i z jiných důvodů, u mladších generací často třeba jen z touhy po nových zkušenostech a zážitcích, stále více lidí také vyhledává flexibilitu a dobře dostupnou lokalitu," uvedla marketingová manažerka české pobočky Randstadu Alžběta Honsová.

Aktuálně aktivně hledá novou práci šest procent dotazovaných a 15 procent po nových pracovních nabídkách a příležitostech pokukuje.

"Je tu ale další zhruba třetina lidí, kteří sice aktivně práci nehledají, ale deklarují, že jsou otevření novým nabídkám. Pro zaměstnavatele je to malá časovaná bomba, protože spolu s panující absencí strachu ze ztráty práce a téměř nulovou nezaměstnaností to znamená, že tato skupina lidí může být už jednou nohou pryč z firmy," upozornila Honsová. Získat nového zaměstnance totiž podle ní ve většině případů nyní znamená přetáhnout ho od jiného zaměstnavatele.

Proti předchozímu čtvrtletí vzrostl počet lidí, kteří jsou spokojeni se svým zaměstnavatelem. Zároveň klesl podíl zaměstnanců (na 18 procent), kteří se obávají, že by mohli přijít o práci. Více se obávají muži než ženy, nejčastěji jde o zástupce věkové kategorie 18 až 44 let.

"Skutečnost, že zaměstnavatelé začali díky nedostatku volných lidí na trhu práce o své zaměstnance dobře pečovat, nese v dlouhodobém měřítku své ovoce. Spokojený zaměstnanec se přeci jen hůře přetahuje než ten, kdo je nespokojený," uvedla Honsová.

Relativně největší obavy ze ztráty práce mají lidé pracující v telekomunikačních a poštovních službách (44 procent), v hotelnictví a stravování (37 procent) a ve stavebnictví (36 procenty), tedy v oborech podléhajících sezonnosti.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy