Musk chce poslat Dragon na Mars už v roce 2018. Ztřeštěnost? Přinejmenším zábava, říká

ČTK ČTK
28. 4. 2016 10:57
"Bude to znít jako ztřeštěnost, ale přinejmenším to bude zábava," řekl Musk novinářům. S podrobnějším plánem seznámí veřejnost později. Loď Red Dragon má letět bez lidské posádky, protože vnitřní prostor modulu není větší než kabina většího osobního automobilu.
Elon Musk představuje Dragon 2 (květen 2014)
Elon Musk představuje Dragon 2 (květen 2014) | Foto: Reuters

New York - Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska chce už v roce 2018 vyslat kosmickou loď Dragon na planetu Mars. Musk to ve středu oznámil na svém twitterovém účtu. Podle agentury AP by mohlo jít o první krok k jeho dlouhodobému cíli, jímž je kolonizace rudé planety.

Let lodi Red Dragon (Rudý drak) bude bez lidské posádky, protože vnitřní prostor modulu není větší než kabina většího osobního automobilu. Musk uvedl, že v takovýchto podmínkách lidé nemohou cestovat dál než na Měsíc. "Na dlouhé lety by to nebyla žádná legrace," uvedl podnikatel.

Kalifornská společnost SpaceX už lodi Dragon využívá pro přepravu nákladu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Příští rok se očekávají první pilotované starty. Musk oznámil, že modernizovaná verze Dragonu bude schopna přistávat kdekoli ve sluneční soustavě. Přistávací systém byl už odzkoušen v provozech společnosti SpaceX v texaském městě McGregor.

Red Dragon vynese do vesmíru zdokonalená verze nosné rakety Falcon, která může absolvovat svůj první start koncem letošního roku.

S podrobnějším plánem "kolonizace Marsu" chce Musk veřejnost seznámit později, uvedla agentura AP. V září projekt vysvětlí na vědecké konferenci v Mexiku. "Bude to znít jako ztřeštěnost, ale přinejmenším to bude zábava," řekl Musk novinářům.

Svůj plán letů k Marsu má i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který počítá s pilotovanou misí někdy ve 30. letech. Členka vedení NASA Dava Newmanová prohlásila, že úřad poskytne Muskovi technickou pomoc výměnou za poznatky získané na Marsu. Finančně ale jeho plány nepodpoří.

Koncept zcela nového vysokorychlostního přepravního systému vizionáře a miliardáře Elona Muska začíná být realitou. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Eltodo původně tendr vyhrálo s nejnižší cenou, po jeho vyloučení se vítězem stala druhá společnost v pořadí, Security Paper Mill (SPM) s polským partnerem Utal. Přišla s cenou 55,15 milionu ročně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy