Praha - Část elektroniky čeká kvůli posílení dolaru ke koruně v dalších týdnech zdražení, které může dosáhnout deseti až 15 procent. Jako první stoupnou ceny mobilních telefonů a notebooků. V dolarech se obchoduje jen s malou částí sortimentu elektroniky, týká se to především IT produktů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.
"Kurzové změny nejrychleji pocítíme u IT techniky. Takže stejně jako při intervenci ČNB v roce 2013 první zdraží mobilní telefony a notebooky," uvedl mluvčí prodejen Euronics Bohuslav Komín. Kurz koruny k dolaru oslabil za poslední měsíc o korunu na 23,20 Kč.
Podle šéfa českého a slovenského zastoupení Toshiby Jiřího Horáka se změna kurzu již projevuje na nově příchozím zboží. "V případě našeho segmentu je změna v ceně vyšší, než kolik činí průměrná marže výrobce nebo distributora. Cena se proto bude muset pohybovat spolu s dalšími výkyvy kurzu a v tuto chvíli musí vzít zákazníci v úvahu, že u daných modelů vzroste cena aktuálně dovážených notebooků přibližně o deset procent," podotkl. Martin Vařbuchta z Intelu dodal, že neočekává tak výrazné a rychlé zdražení, které následovalo po intervenci ČNB.
Podle e-shopu Mall.cz je v cenách u dodavatelů již nyní vidět růst kvůli oslabení koruny vůči dolaru. "Nejvíce u externích disků a flash disků nebo třeba Kindlu - u těchto skupin produktů dodavatelské ceny vzrostly až o deset procent," uvedla mluvčí Mall.cz Michala Gregorová. U notebooků a tabletů je podle ní vidět růst cen také, ale zatím spíše v jednotkách procent. Koncové ceny pro zákazníky zatím nevzrostly.
"U spotřební elektroniky obchodované za dolary, která se vyrábí mimo EU, lze předpokládat, že v horizontu několika měsíců se ceny zvýší právě o kurzový rozdíl, tedy o deset až 15 procent. Současné skladové zásoby podle našich odhadů vystačí na cca dva až tři měsíce," uvedla ředitelka e-shopu Kasa.cz Andrea Čižmářová.
"Objednávky se u elektroniky dělají čtyři až šest měsíců dopředu, takže v tuto chvíli máme zboží již objednané. Výhodu v tomto případě mají i velcí prodejci elektra, kteří jsou schopni držet větší skladové zásoby a zachovat déle cenu bez kurzových změn. Mluvíme zde však v řádu o týdnech až měsících v závislosti na obrátkovosti zboží," dodal Komín.
Také podle Gregorové by měl prodej zásob zboží za "staré" ceny několik týdnů vydržet. Pak se ukáže podle vývoje kurzu, zda bude nutné zdražit.
"Na oslabování koruny vůči dolaru jsme upozorňovali naše zákazníky již v závěru loňského roku. Vzhledem k současnému kurzovému vývoji eura vůči dolaru však riziko zdražování ještě více roste," dodala mluvčí internetového obchodu Alza.cz Šárka Jakoubková.
Podle obchodního ředitele e-shopu CZC.cz Tomáše Pilského se pozvolna zdražuje prakticky po celou dobu růstu kurzu. "Většina počítačů a elektroniky putuje do ČR z amerických či asijských trhů a patří do skupiny zboží s nízkou realizovanou marží, takže k přeceňování ze strany distribuce dochází prakticky na každodenní bázi. Pokud by mělo dojít ke skokovému růstu kurzu, je možné očekávat i skokový růst cen elektroniky," dodal Pilský.
Euro se v pondělí propadlo na téměř devítileté minimum vůči dolaru a dostalo se pod psychologicky důležitou hranici 1,2 dolaru. Kurz koruny k dolaru oslabil za poslední měsíc o korunu na 23,20 Kč.