San Francisco - Miliardáři Bill Gates nebo Richard Branson sázejí na technologie, které mají vyrobit "čisté maso". Společně s obří potravinářskou společností Cargill nebo bratrem Elona Muska Kimbalem investovali 17 milionů dolarů do start-upu Memphis Meats.
Kalifornská firma vyrábí kuřecí, hovězí a kachní maso přímo z živočišných buněk. K výrobě steaků nebo hamburgerů tak společnost nepotřebuje chovat ani porážet živá zvířata. Maso vyrábí v nádržích tak, že do živých živočišných buněk přivádí kyslík, cukr a další živiny.
.@BarackObama @chefsamkass thanks for interest in food! We're making meat from animal cells w/o animals. Taste? https://t.co/6w6L74qDdm
— Memphis Meats (@MemphisMeats) May 9, 2017
"Věřím, že do třiceti let nebudeme muset zabíjet žádná zvířata a že všechno maso bude čisté, případně rostlinného původu. Bude navíc chutnat stejně a bude zdravější," řekl Branson agentuře Bloomberg.
Podle zástupců Memphis Meats potřebuje firma k výrobě "čistého masa" jen procento půdy a deset procent vody v porovnání s tradičním chovem zvířat. Jejich maso navíc údajně obsahuje více proteinu a méně tuku.
S výrobou masa v laboratoři je však stále spojena řada problémů. Jde hlavně o vysoké náklady: Za kilogram uměle vyrobeného masa od Memphis Meats by zákazníci zaplatili více než 36 tisíc dolarů (797 tisíc korun). Jisté navíc není ani to, že maso z živočišných buněk bude chutnat jako pravé.
V roce 2013 představili vědci z univerzity v nizozemském Maastrichtu v televizní show laboratorně vyrobený hamburger. Umělé hovězí maso v něm stálo 330 tisíc dolarů a jeho chuť se podle porotců tradičnímu masu podobala. Některým z nich však stále určité vlastnosti masa chyběly. "Má to k masu poměrně blízko, ale není tak šťavnaté," řekla tehdy rakouská vědkyně Hanni Rützler.
Vyrábět maso bez zvířat se snaží i jiné společnosti. Nejbohatší člověk světa Bill Gates investoval také do Impossible Foods, která maso nahrazuje rostlinami.