Konec mincí. Jižní Korea míří k bezhotovostní společnosti, chce ušetřit za výrobu

V Jižní Koreji by se do roku 2020 mohlo platit v obchodech pouze pomocí papírových bankovek a platebních karet. První obchody přestávají přijímat drobné a ani v nich nevrací. Stát chce tímto krokem mimo jiné ušetřit za výrobu peněz.
První obchody přestávají přijímat drobné. (ilustrační foto)
První obchody přestávají přijímat drobné. (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Soul/Praha - Jižní Korea se rozhodla postupně vyřadit z oběhu kovové mince.

Východoasijský stát v tomto týdnu odstartoval pilotní projekt, který má fungování nákupů bez mincí otestovat v praxi. Za pár let by se mělo platit pouze papírovými bankovkami a elektronickou měnou.

Vybrané jihokorejské obchody přestaly přijímat od zákazníků drobné, nevrací je ani zpět.

Částku místo toho převádí na některou z předplacených karet - například na kartu užívanou v městské hromadné dopravě.

Do projektu se zapojil například největší maloobchodní řetězec v zemi E-mart, síť supermarketů Lotte Mart či obchodní řetězec 7-Eleven.

Jihokorejské mince mají nízké hodnoty - od 10 wonů (0,22 koruny) až po 500 wonů (11 korun). Jedním z hlavních důvodů zrušení − kromě pohodlnějších nákupů pro veřejnost − je cena jejich výroby.

Podle centrální banky země v roce 2016 utratila za výrobu mincí 53,7 miliardy wonů, což je v přepočtu 1,18 miliardy korun.

V současné době již téměř dvě třetiny obyvatel země mince s sebou vůbec nenosí, připomíná deník Korea Herald průzkum centrální banky. Polovina respondentů přímo podporuje plán na zrušení mincí.

Jihokorejská centrální banka už dřív prohlásila, že by postupně chtěla změnit Jižní Koreu v plně bezhotovostní společnost.

Prvním krokem má být právě úplné odstranění mincí. Stát chce tohoto cíle dosáhnout v ideálním případě do roku 2020.

Tamní banky uvedly, že pokud bude testovací projekt úspěšný, přistoupí k další fázi změny.

V rámci té chtějí umožnit převádět nevyplacenou částku přímo na bankovní účty zákazníků. To by podle odhadů mohlo být možné přibližně na konci příštího roku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy