Na výměnu padesátikoruny zbývá poslední den. Mezi lidmi zůstává přes 11 milionů kusů

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 31. 3. 2017 9:20
Termín pro výměnu padesátikorunových bankovek definitivně končí 31. března. Na každého obyvatele zatím stále připadá více než jedna.
Poslední den na výměnu padesátikorun. Mezi lidmi je stále 11 milionů starých bankovek | Video: Aktuálně.cz

Praha - Už jen pár hodin zbývá na výměnu padesátikorunových bankovek s portrétem Anežky České. Ty přestaly platit od dubna roku 2011, kdy je plně nahradila padesátikorunová mince.

Termín pro výměnu definitivně končí v pátek 31. března. Zájemci musí zajít na některou z poboček České národní banky v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Výměna je bez poplatku a na počkání, pobočky ale v pátek zavírají už ve 14 hodin.

Na každého obyvatele zatím stále připadá více než jedna tato padesátikorunová bankovka. Podle údajů České národní banky jich ke konci loňského roku bylo "v oběhu" 11,6 milionu kusů, jejich nominální hodnota přesahuje 581 milionů korun.

"Lidé letos v lednu předložili k výměně tři tisíce kusů těchto bankovek, v únoru pak osm tisíc kusů," říká Denisa Všetíčková z odboru komunikace ČNB.

Centrální banka nahrazovala padesátikorunové bankovky mincemi postupně už od roku 2006. Zatímco na konci roku 2004 bylo v oběhu 40 milionů kusů těchto bankovek a ke konci roku 2009 ještě 25 milionů, ke konci roku 2015 to bylo už jen 11,7 milionu. Naopak padesátikorunových mincí je nyní v oběhu téměř 114 milionů kusů.

Když v roce 2014 definitivně skončil termín pro výměnu padesátihaléřových mincí, zůstalo jich mezi lidmi 80 procent (365 milionů kusů). U "papírových" dvacetikorun to bylo necelých pět procent (5,2 milionu kusů).

Celkově bylo ke konci loňského roku v oběhu 2,2 miliardy kusů českých bankovek a mincí. Jejich počet neklesá ani s rozvojem platebních karet a nástupem bezkontaktních karet. Ke konci roku 2015 bylo v oběhu přibližně 2,08 miliardy bankovek a mincí.

Roční výroba peněz podle ČNB neklesá, v posledních letech naopak stoupá v důsledku ekonomického oživení a větší potřeby peněz.

Průměrný počet peněz v oběhu na jednoho obyvatele ČR:

nominální hodnota k 31. 12. 2016 k 31. 12. 2005
bankovka 5000 Kč 2,9 kusů na obyvatele 1,8 kusů na obyvatele
bankovka 2000 Kč 10,2 kusů na obyvatele 2,5 kusů na obyvatele
bankovka 1000 Kč 13,5 kusů na obyvatele 10,9 kusů na obyvatele
bankovka 500 Kč 3,7 kusů na obyvatele 1,9 kusů na obyvatele
bankovka 200 Kč 5,7 kusů na obyvatele 3,9 kusů na obyvatele
bankovka 100 Kč 5,7 kusů na obyvatele 3,9 kusů na obyvatele
bankovka 50 Kč 1,1 kusů na obyvatele 3,9 kusů na obyvatele
mince 50 Kč 10,9 kusů na obyvatele 0,5 kusů na obyvatele
mince 20 Kč 17,9 kusů na obyvatele 12,8 kusů na obyvatele
mince10 Kč 20,6 kusů na obyvatele 13,6 kusů na obyvatele
mince 5 Kč 24,1 kusů na obyvatele 15 kusů na obyvatele
mince 2 Kč 43,1 kusů na obyvatele 25,3 kusů na obyvatele
mince 1 Kč 52,5 kusů na obyvatele 30,8 kusů na obyvatele

Pramen: ČNB

 

Právě se děje

před 54 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy