Konec hotovosti může omezit naši svobodu, varují Klaus s Kysilkou

ČTK ČTK
13. 10. 2016 11:40
Před bezhotovostní společností varují někteří politici i bankéři. Podle generálního ředitele společnosti MasterCard ČR hotovost ani v budoucnu nezmizí, ale její podíl na platbách bude dále klesat. V Dánsku už klesl podíl hotovostních plateb pod 30 procent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – S nástupem bezhotovostní společnosti vzniká rozpor mezi rizikem ztráty svobody kvůli možnému zneužití dat a pohodlím, které digitální svět přináší. Na konferenci mediálního domu Economia o cestě k bezhotovostní společnosti a jejím výhodám a rizikům s názvem Cashless society to řekl bývalý guvernér České národní banky a bývalý šéf České spořitelny Pavel Kysilka.

Před bezhotovostní společností varoval ve svém vyjádření bývalý prezident Václav Klaus. "Nastolení bezhotovostní společnosti by znamenalo ztrátu svobody, anonymity a nástup 'velkého bratra'," citoval jej ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl.

Nastoupení cesty k bezhotovostní společnosti by podle Klause mělo fatální důsledek v podobě ztráty demokracie. Upozornil také na to, že bezpečnost bezhotovostních plateb je relativní.

S tím souhlasí i Kysilka. Hotovost se krade, ale toto riziko u bezhotovostních plateb je větší, protože jde o vyšší částky, uvedl.

Podle generálního ředitele společnosti MasterCard ČR Miroslava Lukeše hotovost ani v budoucnu nezmizí, ale její podíl na platbách bude dále klesat. Připomněl, že v Dánsku je již pod 30 procenty.

Šéf finanční stability Dánské národní banky Karsten Biltoft řekl, že nejdůležitějšími faktory pro nástup bezhotovostní společnosti jsou technologická připravenost populace, moderní infrastruktura a důvěra. Upozornil, že pro některé bude negativní, například pro seniory či sociálně zranitelné skupiny.

V ČR od roku 2006 do loňského prosince vzrostl počet bezhotovostních transakcí uskutečněných prostřednictvím karet u obchodníků téměř čtyřikrát. Objem transakci stoupl 2,3krát.

Dvě třetiny bezhotovostních plateb tvoří bezkontaktní platby, vyplývá ze studie České bankovní asociace. Počet vydaných platebních karet v Česku na konci roku 2015 vzrostl meziročně o 3,5 procenta na 11,421 milionu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy