Babiš: Znovu zavřené provozy obdrží stoprocentní kompenzaci nákladů

ČTK ČTK
14. 12. 2020 14:37
Provozy, jimž vláda nařídí kvůli koronavirové epidemii znovu zavřít, dostanou stoprocentní kompenzaci nákladů. Po pondělním zasedání tripartity to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) programy zatím neupřesnil, dokončují se a odpoledne je projedná vláda. Příští týden pak vláda bude debatovat také o prodloužení programu Antivirus, uvedl Babiš.
Restaurace v době koronaviru
Restaurace v době koronaviru | Foto: Lukáš Bíba

"Pokud se vláda rozhodne uzavřít nějaké provozy, tak budeme samozřejmě stoprocentně kompenzovat jejich náklady," řekl Babiš. Kompenzace by se měly týkat ubytovacích služeb, restaurací i dalších provozoven.

Podle Havlíčka se na modelu náhrad pracovalo celý víkend. "Jsou připraveny scénáře podpory všem postiženým segmentům, u kterých se předpokládá, že po dnešním (pondělním - pozn. red.) jednání vlády budou v určitém časovém horizontu opětovně zavřeny s ohledem na vývoj pandemické situace," uvedl Havlíček. Předpokládá, že podporu vláda představí po svém zasedání. Ocenil konstruktivní jednání se všemi partnery, asociacemi, svazy či ministerstvem financí.

Havlíček v pátek Radiožurnálu řekl, že jeho cílem bude, aby se náklady kompenzovaly ze sta procent. V neděli o náhradách například jednal s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem, prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou, přítomen byl za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků Luboš Kastner. Jednání se účastnila také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), pod jejíž resort spadají například ubytovací služby. "Průběžně jsem v kontaktu také s panem (Vladimírem) Dlouhým z Hospodářské komory," řekl v neděli Havlíček.

Vláda bude toto pondělí rozhodovat o změně stupně rizika z dosavadního třetího stupně, kdy většina podnikatelských činností funguje, na přísnější čtvrtý stupeň. Zatím není jasné, odkdy bude změna platit. Podle současné tabulky PES by až na výjimky platil zákaz maloobchodního prodeje či služeb. Havlíček bude navrhovat, aby obchody bez ohledu na sortiment či umístění, na ulici nebo v obchodních centrech, mohly být dále v provozu, stejně jako služby. Otevřené by je navzdory tabulce PES chtěl nechat i v neděli. Provoz v neděli podporuje podle vyjádření pro Českou televizi i Babiš. Havlíček ale nechtěl předjímat konečné rozhodnutí.

Jednání o prodloužení programu Antivirus

Příští týden pak vláda podle Babiše projedná prodloužení programu Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na něž dopadla nařízená omezení a koronavirová krize. Kabinet bude ještě debatovat o tom, o kolik měsíců by se mělo poskytování podpory prodloužit.

Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) může podle stanovených podmínek EU program fungovat nejvýš rok, tedy maximálně do konce března.

Ministerstvo práce tento týden podle Maláčové dokončí analýzu, které sektory a kolik peněz z programu čerpají. "Program Antivirus může podle dočasného rámce EU fungovat maximálně rok, tedy do konce března. Tím je dán rámec prodloužení," uvedla ministryně. Dodala, že Sněmovna by tento týden mohla pokračovat v projednávání návrhu novely s pravidly dlouhodobého kurzarbeitu. Maláčová chce usilovat o zkrácení lhůt, aby před svátky mohl novelu dostat Senát.

Kurzarbeit představuje zkrácenou práci, kdy podnik platí lidem za odpracované hodiny a stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Vláda plánovala opatření původně od listopadu, nedokázala se na něm ale shodnout. Termín zavedení odsunula na leden a do konce roku prodloužila program Antivirus. Výsledný vládní model kritizovali zaměstnavatelé, odbory i někteří ekonomové, poslanci k němu navrhli desítky změn. Ministerstvo práce připravilo ucelený návrh změn.

Z Antiviru, který má bránit propouštění, se poskytují příspěvky na mzdy. Stát proplácí celé mzdy s odvody do 50 000 korun v zavřených provozech, 80 procent náhrady lidí v karanténě do 39 000 korun superhrubé mzdy a 60 procent náhrady při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin do 29 000 korun superhrubé mzdy.

Prouza: Dejte oborům šanci na přežití

Prodloužení programů Antivirus prosazuje Hospodářská komora, která navrhuje prodloužit i další covid programů a zvýšit kompenzace živnostníkům z 500 na 1000 korun denně. Komora to oznámila v pondělí po víkendovém jednání s Havlíčkem a Dostálovou (Za ANO) o úpravě kompenzačních programů pro podnikatele. 

"Řada podnikatelů již vyčerpala veškeré rezervy a současná epidemická situace přinese další omezování ekonomiky a riziko dalšího propouštění. Za klíčové považujeme prodloužení programů Antivirus A+ a B po celou dobu platných omezení provozů a obnovení programu Antivirus C, tedy odpuštění odvodů sociálního pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Zároveň prosazuje, aby se na stejnou dobu prodloužil program Covid-nájemné pro všechny uzavřené podniky bez dosavadních omezení a dokončily se rozpracované programy, jako je například Covid-veletrhy. Nejvíce postižené obory jako je gastronomie, cestovní ruch a jejich dodavatelé musí mít šanci přežít současnou situaci a rozšíření programů pomoci tomu musí odpovídat, poznamenal.

To vše přitom komora vnímá jen jako dočasné řešení pro novou vlnu uzavření. Čas do konce roku by se měl využít k tomu, abychom společně připravili spravedlivý a systémový kompenzační program pro všechny zasažené podniky ve výši 80 procent obratu, uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Video: Koronakrize je jako reset, musíme se poučit a připravit na třetí vlnu, říká Sedláček

Zachovali jsme se v létě, jako by se nic nestalo, jsme blbě poučitelní, HDP není dobrý ukazatel štěstí, budeme růst jiným způsobem, říká ekonom | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

Další zprávy