Obchody zůstanou i při PES 4 otevřené. A to také v neděli

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 14. 12. 2020 22:42
Česko se vrátí do stupně 4 systému PES, obchody zůstanou otevřené a oproti listopadu také o nedělích. Informace on-line deníku Aktuálně.cz potvrdila po svém pondělním jednání vláda. Nová opatření budou platit od pátku. Oslovení prodejci možnost mít v neděli otevřeno vítají. Zákazníky ale podle nich neustálé změny matou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Globus

Vláda o změně stupně PES a úpravě nových opatření rozhodla během svého pondělního zasedání. Schválená varianta vzešla podle informací Aktuálně.cz z kompromisu jednotlivých ministerstev.

"Možnost mít otevřené prodejny i v neděli považujeme za správnou. Zákazníci si tak mohou rozložit své nákupy do delšího časového období, a snižuje se tak riziko jejich vyšší koncentrace v jiných dnech," říká za prodejny Penny Market mluvčí Tomáš Kubík.

Prodejci se již dříve shodli na tom, že listopadový zákaz nedělního prodeje, který byl původně ve čtvrtém stupni nařízený, vedl k větší návštěvnosti o sobotách a v pondělí. "Nárůst činil zhruba 20 procent u každého z těchto dnů. Otevření nedělí by oběma dnům ulevilo, což velmi vítáme," upřesnila za prodejny Billa mluvčí Dana Bratánková.

Kubík z Penny Marketu zároveň připomíná, že na podzim zákazníci s ohledem na pandemii koronaviru změnili své nákupní zvyklosti tak, že začali nakupovat méně často a ve větších objemech. To se podle něj po obnovení nedělního prodeje na začátku prosince ve všední dny a v sobotu nezměnilo.

"Tuto a minulou neděli ovšem byly ve srovnání s jinými dny v týdnu i meziročně počty zákazníků i jejich nákupy menší. Ne všichni zákazníci možnosti nedělního nakupování znovu přizpůsobili své nákupní chování, což dokazuje, že časté změny karanténních opatření jsou pro řadu zákazníků matoucí," dodává Kubík.

Také předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) považuje rozšíření možnosti otevírací doby v obchodech za dobrý krok. "Určitě napomůže snížení koncentrace nakupujících, zvláště v předvánočním období," podotýká pro on-line deník Aktuálně.cz Březina.

Opatření respektujeme, hlásí prodejci

Ve vládním návrhu nových opatření se pracovalo rovněž se zákazem prodeje na Štědrý den. Za běžných okolností mohou být obchody s prodejní plochou větší než 200 m2 v tento den otevřeny maximálně do 12:00. Poté musí povinně zavřít. Pokud by nebyl prodloužen nouzový stav, který nyní platí do 23. prosince, budou velké obchody 24. prosince automaticky fungovat podle tohoto nařízení - tedy do poledne. "Pokud bude nouzový stav prodloužen, domluvíme režim na Štědrý den," dodal na dotaz ČTK ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Proti případnému zákazu prodeje na Štědrý den by nicméně prodejci nebrojili. "Nařízení vlády vždy plně respektujeme, tedy i v případě uzavření našich prodejen na Štědrý den," potvrzuje za prodejny Kaufland mluvčí Renata Maierl. Penny Market se dokonce ještě před avizovaným zpřísněním opatření dobrovolně rozhodl, že téměř čtyři stovky svých prodejen na Štědrý den zavře, a to jako poděkování svým zaměstnancům.

Například řetězec Lidl ale prozatím se Štědrým dnem počítá - otevřeno by mělo být od 7 do 11.30 hodin. "Pokud dojde k povinnosti uzavření prodejen v tento den, bude společnost Lidl samozřejmě nařízení plně respektovat," upozorňuje mluvčí Tomáš Myler.

Podle zkušeností prodejce se obchody před Štědrým dnem tradičně potýkají s větším náporem lidí, Lidl proto tři dny předtím prodlouží otevírací dobu. "Naším cílem je tak na základě prodloužené otevírací doby počet zákazníků v tomto náročném období rozmělnit a současně všem umožnit si před Vánoci v našich prodejnách nakoupit," dodává Myler.

Rovněž Globus plánuje před Vánoci prodloužit otevírací dobu do 22, respektive 23 hodin. "Podle nás je zachování provozu v neděli při zavádění omezení v duchu PES 4 v tomto exponovaném období rozumný krok," říká mluvčí řetězce Lutfia Volfová s tím, že návštěvnost obchodů o Vánocích se díky tomu úměrně rozprostře.

Návrh na přechod do stupně 4 pro maloobchod nadále počítá s omezením počtu návštěvníků v obchodech, kdy na osobu připadá 15 metrů čtverečních prostoru. Dále je také nařízený dvoumetrový rozestup a ostatní organizační a režimová opatření, jako jsou dezinfekce či roušky.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 37 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy