Klienti mobilních operátorů oslabí, souhlasí i Senát

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 10. 2014 16:30
Senát schválil novelu zákona o elektronických komunikacích, která je podle šéfa Českého telekomunikačního úřadu v rozporu s unijní směrnicí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Mobilní operátoři nebudou muset informovat klienty o smluvních změnách, které označí za nepodstatné. Novelu zákona o elektronických komunikacích, omezující postavení klientů, dnes po poslancích schválili i senátoři.

Před přijetím změny varoval předseda Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromír Novák. Podle něj je rozpočtu s unijní směrnicí a omezuje práva spotřebitele. Kvůli novele už Česko začala vyšetřovat Evropská komise, teoreticky hrozí milionové sankce. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ale uvedl, že Novákem prezentovaný postoj byl ještě nedávno v ČTÚ minoritní a že Evropská komise zatím požádala Česko pouze o vysvětlení úpravy.

Obhájci změny v zákoně argumentovali tím, že tato praxe platí v jiných zemích EU a že sníží administrativu.

Podrobnosti si najděte sami

Do novely se prostřednictvím poslaneckého návrhu dostalo ustanovení, podle kterého mají operátoři povinnost přímo informovat zákazníky jen o podstatných změnách smlouvy, a nikoliv o jakékoliv změně jako dosud. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce.

Podle stávající úpravy musí být zákazníci o každé změně nejméně jeden měsíc dopředu informováni, včetně poučení o právu na odstoupení od smlouvy, pokud se změnou nebudou souhlasit. Nově by se tato povinnost měla omezit pouze na to, že operátor sdělí zákazníkovi informaci, že se smluvní podmínky k určitému dni mění, a je na něm, aby se sám zajímal, o jakou změnu se jedná, a sám si ji na webu či v prodejně operátora našel a podle toho se zachoval.

Novela již také přesně nevymezuje podstatné náležitosti smlouvy mezi klientem a operátorem. Současný zákon stanoví, že podstatnými náležitostmi smlouvy jsou například údaje o ceně, způsobu jejího určení, způsoby uplatňování reklamací nebo například cena za přenesení telefonního čísla. Návrh také mění slovo "účastník" na "spotřebitel". Ten ale nezahrnuje například živnostníky.

Změnu prosadili ve Sněmovně poslanci a členové hospodářského výboru Jan Birke (ČSSD), Milan Urban (ČSSD) a Stanislav Pfléger (ANO), v září ji pak podpořili poslanci napříč stranami. Předseda Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák označil schválení novely za černý pátek.

Klientům pomůžeme, slibuje šéf ČTÚ

V rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Novák klienty operátorů ujistil, že regulační úřad bude v případných sporech stát na straně zákazníků.

"Směrnice jako harmonizační nástroj Evropské komise má větší právní sílu než zákon, který ji nesprávně implementuje, a který jí tedy neodpovídá," říká.

Původní vládní předloha, do níž poslanci vložili takzvaný přílepek, především dává zákon o elektronických komunikacích do souladu s novým kontrolním řádem a zpřesňuje pravidla kontroly. Do zákona doplňuje tresty - například až desetimilionovou pokutu - za porušování některých povinností, které vyplývají z evropského nařízení o roamingu.

 

Právě se děje

Další zprávy