Berlín/Atény - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes netajil podráždění, které u něj vyvolal jeho řecký protějšek Janis Varufakis, když oživil myšlenku částečného smazání řeckého dluhu, zatímco německý parlament se chystá v pátek schvalovat prodloužení úvěrové pomoci Řecku. Informovala o tom agentura AFP.
Schäuble se dnes setkal v Berlíně se svými křesťansko-demokratickými spolustraníky, aby je ubezpečil o nutnosti prodloužení programu pomoci pro Řecko o čtyři měsíce do 30. června, jak bylo rozhodnuto mezi evropskými věřiteli a Aténami minulý týden.
Podle účastníků schůzky projevil ministr, který je stoupencem tvrdé linie vůči Řecku, nepříjemné překvapení nad tím, že Varufakis opět hovořil o scénáři částečného umazání kolosálního řeckého dluhu, který dosahuje 175 procent řeckého HDP. Pro Berlín je tato otázka něco jako "červený šátek pro býka".
Schäuble: Varufakis nám to neulehčuje
Varufakis ve středu v řeckém rozhlase tvrdil, že v otázce řeckých dluhů nestojí proti Aténám už jednotná fronta. Zároveň vyzval k okamžitému zahájení jednání o této otázce s věřiteli.
"Ve Varufakisově jednání nevidím nic, co by nám ulehčovalo život," reagoval sarkasticky Schäuble před svými spolustraníky.
Němečtí poslanci se připravují na páteční schvalování prodloužení programu pro Řecko. I přes zaznívající nesouhlasné hlasy se předpokládá, že jen 27 z 311 poslanců konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové plán nepodpoří. Podle středečního průzkumu veřejného mínění s prodloužením programu souhlasí pouze 21 procent Němců.
Sociální demokraté (SPD), kteří jsou s CDU/CSU ve vládní koalici a mají 193 hlasů, podporují pomoc Řecku jednomyslně. Očekává se proto, že schválení pomoci v německém parlamentu ovládaném koalicí projde hladce.
Totální řecká kapitulace?
Kvůli dohodě, která je řeckým tiskem v podstatě označována za totální řeckou kapitulaci, čelí stále rostoucí kritice levicová strana Syriza, která vládne v zemi spolu s Nezávislými Řeky. Na středečním zasedání poslaneckého klubu Syriza se ukázalo, že nejméně 30 ze 149 zákonodárců strany dohodu odmítá.
K hlasování parlamentu o dohodě již vyzvali řečtí komunisté; souhlasí s nimi i konzervativci a socialisté, kteří vládli do předčasných parlamentních voleb v lednu. Opoziční skupiny mají zájem na tom, aby se Syriza pod dohodu takto podepsala, protože fakticky pokračuje v dosavadní politice, přestože v předvolební kampani tvrdila, že s ní tvrdě skoncuje.
Bývalé vládní strany by dohodu podpořily, aby ji neohrozily, zatímco komunisté by byli proti a mohli by považovat za svoje spojence vzbouřence z formace Syriza.
V Řecku stačí, když smlouvu s věřiteli ratifikuje jen vláda, což Syriza v dobách, kdy byla sama v opozici, opakovaně kritizovala. Vzhledem k odporu ve vlastních řadách se ale nyní jejímu vedení nechce riskovat. Podle médií si ovšem mnoho politiků napříč politickým spektrem myslí, že v tak závažné situaci by podporu parlamentu, byť formální, vláda měla vyžadovat.
Mluvčí kabinetu Gavriil Sakellaridis řekl, že konečné rozhodnutí o tom, jakým způsobem bude dohoda přijata, padne v příštích dvou nebo třech dnech.