Praha - Senát dnes zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat správcům daně údaje vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz pro mezinárodní i tuzemskou správu daní.
Vládní novela daňového řádu míří k opětovnému posouzení poslancům, kteří mohou horní komoru přehlasovat.
Zamítnutí prosadili v horní komoře senátoři ODS. Odpůrci novely poukazovali na to, že jde nad rámec evropské směrnice DAC 5. Mluvili o nabourání práva na soukromí a o nebezpečí zneužívání informací. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s jejich argumenty nesouhlasila.
Pro zamítnutí hlasovalo 50 senátorů včetně dvou z klubu ANO Ladislava Václavce a Jaroslava Větrovského, proti byl jeden, a to Jan Veleba (SPO). Dalších sedm členů horní komory se hlasování zdrželo.
Předloha dále předpokládá, že advokáti, notáři, daňoví poradci nebo auditoři by museli tyto údaje poskytovat jen pro mezinárodní spolupráci při správě daní. Jde o informace, které musejí platební instituce už nyní dávat Finančnímu analytickému úřadu. Nově by o jejich sdělení mohl žádat kterýkoli správce daně, tedy nejenom finanční úřady, ale také třeba obce či pracovníci celní správy.
Ministerstvo financí nad rámec směrnice v novele prosazuje, aby finanční instituce poskytovaly informace i pro tuzemskou správu daní. Podle kritiků včetně České bankovní asociace je to výrazné prolomení bankovního tajemství.
Sněmovna z návrhu vládní novely vyřadila už dřív povinnost bank podávat informace o tom, z jakého telefonního čísla nebo IP adresy se klient připojuje k bankovním službám. Nové povinnosti by se navíc nevztahovaly na dobu před účinností zákona. Generální finanční ředitelství by o informace žádalo prostřednictvím příslušné profesní komory.