Miliardová loterie Eurojackpot startuje i v Česku

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
24. 9. 2014 12:32
Maximální možná výhra v přepočtu dosahuje až 2,5 miliardy korun. V tuzemsku se do evropského projektu zapojí Sazka.
V tuzemsku se do evropského projektu zapojí Sazka.
V tuzemsku se do evropského projektu zapojí Sazka. | Foto: eurojackpot.org

Praha – Češi budou moci sázet ve společné evropské loterii Eurojackpot, v níž se hraje o výhru až 90 milionů eur, což je v přepočtu 2,5 miliardy korun. K projektu se totiž připojila tuzemská společnost Sazka. Dnes dostala i potřebné povolení od ministerstva financí.

Vstup do Eurojackpotu ke stejnému datu oznámil také slovenský Tipos, o evropské miliardy mohou od října hrát také Maďaři. Ve hře jsou tak nyní vklady sázkařů ze 17 zemí, celkem je do hry zapojeno 30 loterijních společností.

Sázenka za 60 korun

"Počet obyvatel zemí, kde se hraje Eurojackpot, je více než 270 milionů. Právě díky vysokému počtu lze hrát až o miliardové částky," vysvětluje generální ředitel Sazky Robert Chvátal.

Garantovaný jackpot dosahuje 10 milionů eur, maximální výše se však může vyšplhat až na 90 milionů eur, tedy v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Výhru mohou Češi inkasovat v korunách podle aktuálního kurzu. Peníze budou vypláceny ze sdíleného účtu v Německu. Lhůta pro vyplacení je, stejně jako u všech výher nad dva miliony korun, stanovena na 60 dnů.

Nejvyšší loterijní výhry v historii

USA: 656 milionů dolarů (přes 14 miliard Kč) v loterii Mega Millions vyhráli 30. března 2012 tři výherci.

Evropa: 190 milionů eur (5,3 miliardy Kč) v loterii EuroMillions vyhrál 10. srpna 2012 jediný výherce ve Francii.

Česko: 399,9 milionu korun vyhrál 3. listopadu 2013 ve Sportce jediný výherce

Podle Chvátala je již nyní o Eurojackpot mezi Čechy velký zájem. "Asi třicet procent lidí, kteří nyní nehrají, uvedlo, že by se ke hře připojili," říká Chvátal. Věří, že hra o evropské miliardy má potenciál zaujmout i mladé lidi.

V této loterii musí sázející uhádnout sedm čísel. Za jeden sloupec zaplatí 60 korun, přičemž se tipuje pět čísel z padesáti a dvě z deseti. Na jedné sázence je možno vsadit maximálně šest sloupců. Předplatné lze zaplatit až na šest slosování dopředu.

Losování bez televize

Losování Eurojackpotu bude probíhat každý pátek mezi 21. a 22. hodinou našeho času ve finských Helsinkách. "Již 10. října tedy může přinést výhry i tuzemským sázejícím," říká Chvátal.

Losování nebude přenášet Česká televize, sázející ale mohou sledovat přenos na webových stránkách Sazky. Tikety si budou moci kontrolovat také v mobilní aplikaci nebo na sedmi tisících terminálech.

Společně s Eurojackpotem bude možné vsadit i doplňkovou hru Extra 6, která se hraje na stejném principu jako Šance u Sportky. Do hry půjde šestimístný kód sázenky. Za účast ve hře sázející zaplatí 40 korun. Za všech šest uhodnutých čísel dostane sázející dva miliony korun. Pokud uhodne pět čísel, získá 200 tisíc korun, pokud čtyři čísla, vyhraje 20 tisíc. Výhry jsou takto sestupně až do minimálních 120 korun, pokud uhodne jedno číslo.

Největší výhra padla ve Finsku

Nejvyšší výhra v Eurojackpotu zatím padla ve Finsku, v přepočtu přes 1,5 miliardy korun. Druhá a třetí byly v Německu (přes 1,2 miliardy korun). V jackpotu je vždy minimálně deset milionů eur (276,35 milionu korun), maximálně se může vyšplhat na 90 milionů eur (zhruba 2,5 miliardy korun). Při dnešním losování se například bude hrát o 60 milionů eur (1,66 miliardy korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy