Český gambler: Prohraje 39 tisíc měsíčně a dluží miliony

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 8. 2014 6:58
Hráči loni prohráli méně než předchozí rok, část z nich se ale zřejmě přesunula do nelegálních internetových kasin.
Chomutov, herny, hazard
Chomutov, herny, hazard | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Průměrný český gambler, který kvůli své závislosti podstupuje léčbu, prohraje v automatech 39 tisíc korun měsíčně a dluží jeden až tři miliony.

Vyplývá to z dat ministerstva financí. Léčených gamblerů je v Česku kolem 1400, jde ale jen o špičku ledovce. Patologických hráčů, kteří mají stejné problémy, ale neléčí se, je totiž mnohem více – mezi 42 až 50 tisíci.

Statistiky ministerstva přinášejí také další zajímavá fakta. Například potvrzují, že se naplňují hrozby loterijních společností, podle kterých se hráči po zákazech klasických automatů přesunou do nelegálních internetových kasin.

Na první pohled přitom čísla za loňský rok vzbuzují optimismus – zatímco v roce 2012 přišli hráči v loteriích o 32 miliard korun, loni už to bylo jen 29. A vklady do klasických automatů, které obce začaly hromadně zakazovat, meziročně spadly dokonce o 40 %.

"Projevila se tu možnost regulace ze strany obcí. Ale bohužel také to, že se část trhu podle všeho přesunula na internet,“ konstatoval náměstek ministra financí pro hazard Ondřej Závodský.

Podle statistik roste počet hráčů legálních internetových loterií – například číselné loterie meziročně stouply o 20 procent, kurzové sázky dokonce o 56 procent. A podle Závodského je jasné, že stoupají i tržby nelegálních online kasin, které se do statistiky nedostanou. "Odhadujeme, že tímto způsobem stát ročně přijde o miliardu korun,“ myslí si Závodský.

Pozor na miliardy

Na zdanění internetového hazardu si ovšem český stát ještě počká. Nový zákon o loteriích totiž nebude platit dříve než na konci příštího roku. "Tohle se mělo udělat před pěti nebo deseti lety, zaspali jsme,“ uvedl Závodský, který na přípravě zákona pracuje od ledna.

Přesná výše zdanění zatím není dohodnutá, minimálně by však mělo jít o 20 %, které již nyní platí i ostatní loterijní společnosti. Ty díky přísnějším pravidlům loni i přes pokles tržeb odvedly do státního rozpočtu více peněz – zatímco v roce 2012 stát dostal 7,5 miliardy korun, o rok později to bylo 8,1 miliardy.

Podle hazardních společností až polovinu tvoří právě příjmy z automatů. S jejich dalším úbytkem se očekává i postupný pokles daňového výnosu. Letos se navíc naplno projeví rušení videoloterijních terminálů, kterými se v minulých letech protočilo přes 51 miliard korun.

Ministerstvo je musí na žádost obcí rušit již od loňského dubna, správní řízení ale nějakou dobu trvá a přístroje tak mizí se zpožděním. "Od judikátu soudu bylo rozhodnuto o zrušení 15 tisíc licencí. Ve velké části bylo již rozhodnuto také o rozkladu,“ uvedl Závodský.

Případných dopadů na státní rozpočet se ale nebojí. "Procentuálně se jedná o malou částku. Sice přijdeme o nějaké příjmy, na druhou stranu si můžeme škrtnout i řadu výdajů,“ myslí si Závodský. Stát podle něj na každou korunu vydělanou z hazardu musí vydat tři koruny na prevenci, léčbu nebo řešení zvýšené kriminality.

Omezit výšku sázek

Studie, která by zmapovala, zda se noví internetoví hráči skutečně rekrutují z řad gamblerů, kteří přišli o své automaty, nebo jde o zcela nový typ hráčů, v Česku zatím není. "Dá se předpokládat, že někteří přecházejí mezi různými druhy hazardu. A pak jsou tu také noví hráči, kteří začínají rovnou hrát tam,“ domnívá se národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Oba druhy hraní podle něj mohou být obdobně rizikové. "Na čem hlavně záleží, je výška sázek a rychlost sázení. Pokud toto dokážeme omezit i na internetu, pak je to návykové zhruba stejně,“ dodal Vobořil.

Článek vyšel v pátek 22. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy