Český gambler: Prohraje 39 tisíc měsíčně a dluží miliony

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 8. 2014 6:58
Hráči loni prohráli méně než předchozí rok, část z nich se ale zřejmě přesunula do nelegálních internetových kasin.
Chomutov, herny, hazard
Chomutov, herny, hazard | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Průměrný český gambler, který kvůli své závislosti podstupuje léčbu, prohraje v automatech 39 tisíc korun měsíčně a dluží jeden až tři miliony.

Vyplývá to z dat ministerstva financí. Léčených gamblerů je v Česku kolem 1400, jde ale jen o špičku ledovce. Patologických hráčů, kteří mají stejné problémy, ale neléčí se, je totiž mnohem více – mezi 42 až 50 tisíci.

Statistiky ministerstva přinášejí také další zajímavá fakta. Například potvrzují, že se naplňují hrozby loterijních společností, podle kterých se hráči po zákazech klasických automatů přesunou do nelegálních internetových kasin.

Na první pohled přitom čísla za loňský rok vzbuzují optimismus – zatímco v roce 2012 přišli hráči v loteriích o 32 miliard korun, loni už to bylo jen 29. A vklady do klasických automatů, které obce začaly hromadně zakazovat, meziročně spadly dokonce o 40 %.

"Projevila se tu možnost regulace ze strany obcí. Ale bohužel také to, že se část trhu podle všeho přesunula na internet,“ konstatoval náměstek ministra financí pro hazard Ondřej Závodský.

Podle statistik roste počet hráčů legálních internetových loterií – například číselné loterie meziročně stouply o 20 procent, kurzové sázky dokonce o 56 procent. A podle Závodského je jasné, že stoupají i tržby nelegálních online kasin, které se do statistiky nedostanou. "Odhadujeme, že tímto způsobem stát ročně přijde o miliardu korun,“ myslí si Závodský.

Pozor na miliardy

Na zdanění internetového hazardu si ovšem český stát ještě počká. Nový zákon o loteriích totiž nebude platit dříve než na konci příštího roku. "Tohle se mělo udělat před pěti nebo deseti lety, zaspali jsme,“ uvedl Závodský, který na přípravě zákona pracuje od ledna.

Přesná výše zdanění zatím není dohodnutá, minimálně by však mělo jít o 20 %, které již nyní platí i ostatní loterijní společnosti. Ty díky přísnějším pravidlům loni i přes pokles tržeb odvedly do státního rozpočtu více peněz – zatímco v roce 2012 stát dostal 7,5 miliardy korun, o rok později to bylo 8,1 miliardy.

Podle hazardních společností až polovinu tvoří právě příjmy z automatů. S jejich dalším úbytkem se očekává i postupný pokles daňového výnosu. Letos se navíc naplno projeví rušení videoloterijních terminálů, kterými se v minulých letech protočilo přes 51 miliard korun.

Ministerstvo je musí na žádost obcí rušit již od loňského dubna, správní řízení ale nějakou dobu trvá a přístroje tak mizí se zpožděním. "Od judikátu soudu bylo rozhodnuto o zrušení 15 tisíc licencí. Ve velké části bylo již rozhodnuto také o rozkladu,“ uvedl Závodský.

Případných dopadů na státní rozpočet se ale nebojí. "Procentuálně se jedná o malou částku. Sice přijdeme o nějaké příjmy, na druhou stranu si můžeme škrtnout i řadu výdajů,“ myslí si Závodský. Stát podle něj na každou korunu vydělanou z hazardu musí vydat tři koruny na prevenci, léčbu nebo řešení zvýšené kriminality.

Omezit výšku sázek

Studie, která by zmapovala, zda se noví internetoví hráči skutečně rekrutují z řad gamblerů, kteří přišli o své automaty, nebo jde o zcela nový typ hráčů, v Česku zatím není. "Dá se předpokládat, že někteří přecházejí mezi různými druhy hazardu. A pak jsou tu také noví hráči, kteří začínají rovnou hrát tam,“ domnívá se národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Oba druhy hraní podle něj mohou být obdobně rizikové. "Na čem hlavně záleží, je výška sázek a rychlost sázení. Pokud toto dokážeme omezit i na internetu, pak je to návykové zhruba stejně,“ dodal Vobořil.

Článek vyšel v pátek 22. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy