Z hazardu šlo loni do veřejných rozpočtů 8,1 miliardy

ČTK ČTK
22. 7. 2014 16:04
Podle ministerstva financí Češi loni prosázeli celkem 123,9 miliardy korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Provozovatelé loterijních systémů tvrdí, že loni do veřejných rozpočtů odvedli přes 8,1 miliardy korun. Polovinu z toho činily odvody za provoz automatů. Uvedlo to Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS.

Jeho výkonný ředitel Petr Vrzáň upřesnil, že jde o kvalifikovaný odhad na základě šetření mezi loterijními, sázkovými a herními společnostmi. V roce 2012 od nich do veřejných rozpočtů putovalo 7,6 miliardy korun.

Polovina z videoloterijních terminálů

 "Obce a města z této částky obdržely 5,5 miliardy korun, stát pak 2,6 miliardy korun," uvedl Vrzáň. O rok dříve získaly obecní pokladny z hazardu podle sdružení celkem 5,7 miliardy korun a státní rozpočet 1,9 miliardy korun. Více než polovinou se na tom podílí takzvané videoloterijní terminály. 

Vrzáň zároveň poukázal na vysoké daňové zatížení hazardních firem. Kromě standardní devatenáctiprocentní daně z příjmu právnických osob odvádí speciální loterní daň, takzvaný odvod z loterií a jiných podobných her ve výši 20 procent z příjmů.

Provozovatelé videoloterijních terminálů platí také 55 korun denně za každé povolené herní místo bez ohledu na to, zda je v provozu, a tedy generuje zisk, či nikoliv. Vrzáň podotkl, že loterijní společnosti si nemohou uplatňovat DPH a platí správní poplatky.

Češi prosázeli 124 miliard

Ministerstvo financí minulý týden zveřejnilo statistiku, podle níž Češi loni prosázeli meziročně o 0,9 procenta méně, celkem 123,9 miliardy korun. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály, což představuje 41,5 procenta všech vložených peněz.

Z celkové výše prosázených sázek se hráčům na výhrách vrátilo 95,3 miliardy korun, reálně tak sázkaři a gambleři přišli o 28,6 miliardy korun. Jen ve videoloterijních terminálech zůstalo přes 14 miliard korun.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy