Z hazardu šlo loni do veřejných rozpočtů 8,1 miliardy

ČTK ČTK
22. 7. 2014 16:04
Podle ministerstva financí Češi loni prosázeli celkem 123,9 miliardy korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Provozovatelé loterijních systémů tvrdí, že loni do veřejných rozpočtů odvedli přes 8,1 miliardy korun. Polovinu z toho činily odvody za provoz automatů. Uvedlo to Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS.

Jeho výkonný ředitel Petr Vrzáň upřesnil, že jde o kvalifikovaný odhad na základě šetření mezi loterijními, sázkovými a herními společnostmi. V roce 2012 od nich do veřejných rozpočtů putovalo 7,6 miliardy korun.

Polovina z videoloterijních terminálů

 "Obce a města z této částky obdržely 5,5 miliardy korun, stát pak 2,6 miliardy korun," uvedl Vrzáň. O rok dříve získaly obecní pokladny z hazardu podle sdružení celkem 5,7 miliardy korun a státní rozpočet 1,9 miliardy korun. Více než polovinou se na tom podílí takzvané videoloterijní terminály. 

Vrzáň zároveň poukázal na vysoké daňové zatížení hazardních firem. Kromě standardní devatenáctiprocentní daně z příjmu právnických osob odvádí speciální loterní daň, takzvaný odvod z loterií a jiných podobných her ve výši 20 procent z příjmů.

Provozovatelé videoloterijních terminálů platí také 55 korun denně za každé povolené herní místo bez ohledu na to, zda je v provozu, a tedy generuje zisk, či nikoliv. Vrzáň podotkl, že loterijní společnosti si nemohou uplatňovat DPH a platí správní poplatky.

Češi prosázeli 124 miliard

Ministerstvo financí minulý týden zveřejnilo statistiku, podle níž Češi loni prosázeli meziročně o 0,9 procenta méně, celkem 123,9 miliardy korun. Nejvíce z toho, 51,4 miliardy korun, připadlo na interaktivní videoloterijní terminály, což představuje 41,5 procenta všech vložených peněz.

Z celkové výše prosázených sázek se hráčům na výhrách vrátilo 95,3 miliardy korun, reálně tak sázkaři a gambleři přišli o 28,6 miliardy korun. Jen ve videoloterijních terminálech zůstalo přes 14 miliard korun.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy