Dědictví po Sazce: Sportovci musí místo ní platit 75 milionů

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 9. 2014 19:17
Bývalý Český svaz tělesné výchovy už dříve slíbil uhradit část peněz, které Sazka neodváděla sportovcům. Dlouho svůj závazek odmítal splnit, teď došlo k dohodě.
Předseda České unie sportu Miroslav Jansta letos v dubnu na Hradě při setkání s olympioniky ze Soči
Předseda České unie sportu Miroslav Jansta letos v dubnu na Hradě při setkání s olympioniky ze Soči | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Zkrachovalá Sazka po sobě zanechala sportovcům nepříjemného kostlivce. Česká unie sportu, známější spíše pod svým dřívějším názvem Český svaz tělesné výchovy, musí místo padlé loterijní firmy zaplatit "konkurenčnímu" Sdružení sportovních svazů 75 milionů korun.

Přesto je to pro sportovní unii paradoxně dobrá zpráva: hrozilo totiž, že bude muset podle rozhodnutí soudu platit více než dvojnásobek – bezmála 200 milionů korun. Soudní verdikt ale nakonec nahradila dohoda obou sportovních subjektů o podstatně nižší částce.

"Chceme zakopat válečnou sekeru a domluvit se na spolupráci, zejména v regionech," tvrdí šéf Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl.

Sdružení sportovních svazů

Vzniklo z bývalého Svazarmu, sdružuje především technické sporty. V sedmnácti členských svazech (patří mezi ně biatlon, kynologové, radioamatéři či vodáci) má celkem 620 tisíc členů a je druhou největší sportovní organizací v zemi. Předsedou je od roku 2003 Zdeněk Ertl. Jako jediné z tehdejších akcionářů Sazky (kde mělo 3,6procentní podíl) poukazovalo na předražený a megalomanský projekt Sazka Arény, protože se obávalo, že kvůli němu Sazka nebude mít na financování sportu. Souhlasilo až poté, co se ČSTV zavázal, že pokud Sazka nebude platit, zaplatí za ni. 

Dohodu by měl on i šéf unie Miroslav Jansta podepsat už tento pátek.

Potíže kvůli multiaréně

Příběh má kořeny na začátku tisíciletí, když se rozhodovalo o výstavbě multiarény ve Vysočanech, kterou Sazka dokončila v roce 2004.

Obě sportovní organizace - jak ČSTV, tak Sdružení sportovních svazů - byly tehdy akcionáři Sazky. Jenže Sdružení sportovních svazů proti výstavbě arény na rozdíl od ČSTV protestovalo.

"Jako jediní z devíti akcionářů jsme už na počátku varovali, že ten megalomanský projekt nejde zaplatit," říká Zdeněk Ertl.

Podepsali ručení

Ertlovo sdružení nakonec souhlasilo pod důležitou podmínkou. Že se ČSTV - tehdy s 67 procenty největší akcionář Sazky - zaručí za případné potíže Sazky. A pokud Sazka nebude schopna jeho sdružení nadále platit z výtěžku loterií nejméně 35 milionu korun ročně, chybějící sumu zaplatí sám.

Česká unie sportu

Ještě pod jménem Českého svazu tělesné výchovy byla s 67 procenty největší akcionář Sazky. Nyní sdružuje 74 národních sportovních svazů s celkem 1,3 milionu členů. Její tehdejší šéfové Vladimír Srb a Pavel Kořan se v roce 2004 zavázali, že pokud loterijní společnost nebude schopna platit Sdružení sportovních svazů z výtěžku loterií nejméně 35,6 milionu korun ročně jako do té doby, chybějící sumu doplatí ČSTV.

Problémy přišly záhy: již druhý rok se začaly odvody Sazky pro akcionáře zmenšovat, až vyschly úplně. A sdružení proto začalo požadovat, aby ČSTV plnil svoji záruku. Strany se však neshodly a spor skončil u soudu, který dal za pravdu sdružení. Soud přikázal bývalému ČSTV zaplatit za Sazku nejen dlužných 151 milionů, ale navrch i více než 30 milionů úroků.

To, že musí Česká unie sportu (ČSTV se na ni přejmenoval předloni) zaplatit, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6 již loni v únoru. Unie se proti tomu odvolala a současný předseda České unie sportu, vlivný pražský advokát Miroslav Jansta, tehdejší krok označuje jako taktický. "Kdybychom se neodvolali, nemáme o čem jednat," říká.

Podle něj bylo přitom téměř jisté, že by s odvoláním neuspěli. "Došli jsme k tomu, že bychom se soudili ještě pět či šest let a rostly by náklady na právníky i úroky," říká Jansta.

O dohodu stál ještě kvůli jednomu pádnému důvodu – chtěl mít unii „čistou“ a odstřiženou od dřívějších problémů. "Rozhodně jsme pro naše obchodní partnery důvěryhodnější partner, když za sebou nevláčíme spory a stomilionové dluhy," podotkl Jansta.

Sazka

Loterijní společnost, ve které měly původně podíl tuzemské sportovní organizace. A také od ní formou výtěžku dostávaly její zisk z loterijní činnosti – dohromady zhruba miliardu korun ročně. Jenže kvůli stavbě předražené Sazka Arény ve Vysočanech neměla Sazka nejen na odvádění výtěžku akcionářům, ale ani na splácení dluhů za stavbu a v květnu 2011 skončila v konkurzu. Její byznys poté za 3,81 miliardy korun koupily skupiny PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka. Poté založily novou firmu Sazka sázková kancelář, kterou vzápětí opět přejmenovaly na Sazku. Nyní je jediným majitelem Komárkova KKCG.

Proto problém předložil na valné hromadě, která mu dala mandát jednat o narovnání v maximální výši právě 75 milionů korun.

Ať je čistý stůl

Dohodu nakonec vítá i Zdeněk Ertl. I on chtěl mít čistý stůl a nadále s unií spolupracovat. Nevadí mu ani, že dostane mnohem méně, než přiřkl soud.

"Jenže to byl jen prvoinstanční rozsudek. A trvalo šest let, než padl. A kdoví, jak dlouho by trvalo odvolání a kdy bychom ty peníze dostali," poukázal.

Ertl chce s Janstou spolupracovat zejména v regionech, kde podle Ertla chybí nejvíc peněz. Zejména poté, co Český olympijský výbor začal upřednostňovat, aby největší podíl financí směřoval do vrcholového sportu.

Pro Sdružení sportovních svazů je 75 milionů téměř celý roční rozpočet. Peníze nedostane ale najednou, nýbrž ve třech splátkách. Ještě letos by mělo přijít 30 milionů korun. "Ty jsou již složené u notáře," potvrdil Ertl.

V dalších dvou letech pak přijde 25 a 20 milionů. Aby měla na splacení dluhů, začala unie už s předstihem rozprodávat majetek. "Proto jsme prodali například fotbalovému svazu pozemky na Strahově a udělali si rezervu," říká Jansta.

Hojit se na předchůdcích? Zvažujeme

Unie nyní zvažuje, zda u soudu vymáhat škody po bývalých šéfech, kteří ručení Sazce podepsali. "Udělali to bez zmocnění valné hromady," poukazuje současný předseda Jansta. "Nechali stavět halu, aniž by měli zpracovanou rozvahu a propočítanou návratnost," dodal.

Sportovní unie zatím podala žalobu jen na bývalého předsedu představenstva Sazky a jejího exředitele Aleše Hušáka.

Požaduje po něm miliardu korun za to, že svým řízením dovedl Sazku do krachu. Jedna miliarda je účetní hodnota akcií, kterou ČSTV v Sazce držel.

Soudkyně Růžena Kučerová začala případ projednávat letos v červenci, jednání ale musela odročit na neurčito poté, co Hušákova advokátka Klára Samková podala námitku na podjatost soudkyně.

Článek vyšel 4. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy