Elektrárna Chvaletice získala výjimku již třikrát, dvakrát ji ale ministerstvo životního prostředí zrušilo, naposledy se proti ní odvolaly ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha. "Věříme, že ministerstvo životního prostředí o odvolání v dohledné době rozhodne," řekla Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Sev.en Energy, které patří elektrárna ve Chvaleticích
O výjimkách rozhodují kvůli možné podjatosti krajské úřady v jiných regionech, o Chvaleticích v Olomouci a o Opatovicích v Jihlavě. Jihlavský krajský úřad zatím rozhodnutí nevydal.
Jak dříve uvedla Mladá fronta Dnes, krajský úřad v Pardubicích chce počkat, zda elektrárny pravomocné rozhodnutí o výjimce z emisních limitů nezískají. "Podle obdržené metodiky ministerstva životního prostředí je v odůvodněných případech akceptovatelné poskytnutí dodatečného časového prostoru pro dokončení probíhajících řízení, a to v řádu jednotek týdnů," uvedl pro deník mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.
Obě elektrárny v minulosti podstoupily modernizaci za miliardy korun. Aby dosáhly požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musely by investovat další vysoké sumy, což je podle nich neúměrné poměrně malému snížení emisí.
Chtěly proto na šest až osm zachovat dosavadní limity. "Ze 23 parametrů už nyní 21 bez problémů plníme. Pro zbylé dva žádáme dočasnou výjimku, abychom na přechodné období mohli v některých dnech překročit emisní koncentrace oxidů dusíku a stopové rtuti," uvedla Sáričková Benešová. Ekologické organizace ale trvají na tom, že času na příprav bylo dost a majitelé energetických firem chtějí pouze ušetřit na úkor zdraví lidí.