"I přes mé opakované volání po jejich dodržování (pravidel), po předložení nové reálnější makroekonomické prognózy a prognózy daňových příjmů a přes mé výtky k nekompletní, a tudíž nereálné prognóze daňových příjmů pro rok 2021, ke které jsem se na jednání 21. září 2020 odmítla vyjádřit, nebyla projevena žádná snaha ministerstva financí o nápravu a zohlednění zveřejněných výtek k prognóze rozpočtu. Jako člen Výboru jsem cítila spoluzodpovědnost za zajištění dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí. Za těchto okolností nemohu, ale ani nechci zastávat čestnou funkci člena Výboru," uvedla Horská.
Úkolem Výboru pro rozpočtové prognózy je posuzovat makroekonomické a rozpočtové prognózy ministerstva financí. Jde o prognózy, které při sestavování rozpočtu a střednědobých rozpočtových výhledů použije nejen stát, ale také státní příspěvkové organizace, státní fondy, veřejné vysoké školy, zdravotní pojišťovny a další veřejné instituce. Výsledek posouzení je MF podle zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti povinno zohlednit při svých prognózách.
Vzdávám to. Dne 19.12. 2020 jsem se rozhodla rezignovat na čestnou funkci člena Výboru pro rozpočtové prognózy.Flagrantní porušení pravidel sestavení rozpočtu, nerespektování principů řadného hospodáře,bezprecedentní ohrožení rozpočtové udržitelnosti..@strakovka @rozpoctova_rada pic.twitter.com/RgXrUt6gHN
— Helena Horská (@HelenaHorska) December 21, 2020
Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec uvedl, že ministerstvu nepřísluší komentovat složení členů výboru. "Pro úplnost dodáváme, že podle zákona je minimálním počtem členů sedm, aktuálně se počet členů sníží na devět," uvedl.
Výbor pro rozpočtové prognózy je desetičlenný a zasedají v něm přední čeští ekonomové ze soukromé, veřejné i akademické sféry jmenovaní vládou na návrh Národní rozpočtové rady. Předsedou výboru byl v dubnu 2018 jmenován analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek, místopředsedou výboru je hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.
Výbor naposledy vyhodnotil zářijovou prognózu ministerstva financí jako realistickou, když pro to hlasovalo šest z devíti přítomných členů výboru. Tři členové považovali prognózu za optimistickou. MF v prognóze, kterou využilo při sestavování rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun, počítá počítá letos s poklesem ekonomiky o 6,6 procenta a příští rok s růstem o 3,9 procenta.