Dráhy dohánějí zpoždění s wifi, připojení nabídnou i v railjetech

ČTK ČTK
26. 4. 2016 16:01
Dopravce dokončuje instalaci zařízení, které umožní příjem bezdrátového internetu v soupravách railjet jezdících na lince Praha - Brno - Vídeň - Štýrský Hradec. Všech sedm jednotek by mělo být wifi vybaveno během tohoto týdne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - České dráhy dokončují instalaci zařízení, které umožní příjem bezdrátového internetu v soupravách Railjet jezdících na lince Praha - Brno - Vídeň - Štýrský Hradec. Všech sedm jednotek by mělo být wifi vybaveno během tohoto týdne. 

Zatímco červená vozidla, která na stejné trase provozují rakouské dráhy (ÖBB), byla bezdrátovým internetem vybavena od zahájení provozu, modré soupravy Českých drah nyní dohání přes rok a půl trvající zpoždění.

České dráhy to zdůvodňují zdlouhavým výběrovým řízením, ve kterém zakázku za více než 19 milionů korun na vybavení 49 vagonů railjetů internetem a informačním palubním portálem zadaly sdružení, které tvoří dceřiná společnost ČD Telematika a Simac Technik ČR.

Wi- Fi připojení v současnosti České dráhy nabízí ve více než 529 vlacích, z toho více než 108 vlaků je dálkových. Standardem je bezdrátové připojení k internetu rovněž u soukromých železničních dopravců, RegioJetu a Leo Expressu.

Kromě připojení k internetu budou všechny vozy Railjet vybavené informačním a zábavním palubním portálem, podobně jako jednotky pendolino, které dopravce nasazuje na trati z Prahy do Ostravy a dále do Košic. Kromě informací o jízdě vlaku a turistických cílech v okolí vlakových zastávek nabízí tento systém filmy, elektronické knihy a audioknihy, dětské hry nebo hudbu.

Vlaky Českých drah s wifi jezdí například na tratích z Děčína přes Ústí nad Labem do Mostu, Chomutova a Kadaně, mezi Chebem a Karlovými Vary, z Pardubic do Hradce Králové a Jaroměře, dále například mezi Nezamyslicemi, Prostějovem, Olomoucí, Zábřehem na Moravě a Šumperkem na střední Moravě nebo z Rožnova pod Radhoštěm přes Valašské Meziříčí do Kroměříže a Kojetína či v okolí Brna na lince S2 do Letovic a Křenovic. V průměru státní dráhy vypraví denně téměř devět tisíc vlaků.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy