Velké měření signálu podél českých železnic: Zavoláte si, ale nepřipojíte se k webu

Petr Koděra Petr Koděra
19. 4. 2016 18:25
Český telekomunikační úřad zahájil třídenní měření kvality signálu ve vlacích. Zaměří se na přenos mobilních dat, který není na řadě míst dostatečný. Zatímco státní i soukromí dopravci tvrdí, že operátoři poskytují podél tratí slabý signál, operátoři poukazují na to, že konstrukce moderních vlaků jejich signál hodně tlumí a dovnitř vagónů nejde vůbec nebo jen jeho část.
Technici Českého telekomunikačního úřadu sledují počítač se speciálním programem, který měří signál podél kolejí.
Technici Českého telekomunikačního úřadu sledují počítač se speciálním programem, který měří signál podél kolejí. | Foto: Petr Koděra

Praha – Na železniční trati mezi Prahou a Děčínem si z vlaku bez potíží zavoláte ze svého telefonu. Pokud ale chcete poslat e-mail nebo si přečíst zprávy na webu, na většině úseků stotřicetikilometrové trasy budete mít smůlu. Chybí mobilní data, a proto nezabírá ani wifi uvnitř vagónu. Nedostatečné připojení k internetu na klíčových kolejích do Německa prokázal nový test státních techniků z Českého telekomunikačního úřadu, kteří v úterý zahájili třídenní měření signálu na všech čtyřech českých koridorech. Očekává se přitom, že na jiných místech to nebude podstatně lepší.

Telekomunikační regulátor si chce přímo v terénu ověřit, kdo nese vinu za chabé internetové služby cestujícím. Zatímco státní i soukromí dopravci tvrdí, že operátoři poskytují podél tratí slabý signál, operátoři poukazují na to, že konstrukce moderních vlaků jejich signál hodně tlumí a dovnitř vagónů nejde vůbec nebo jen jeho část. "Například nejnovější vozy Českých drah tlumí signál i čtyřikrát víc než auto,“ uvedla Lucie Pecháčková ze společnosti O2 začátkem února, kdy Aktuálně.cz o dohadech operátorů a dopravců informovalo.

"Díky našemu měření dokážeme tento dávný spor rozetnout a určit, kdo má větší podíl na tom, že se ve vlaku obtížně připojíte k internetu," vysvětlil mluvčí telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Technici proto měří nejen signál podél tratí, ale v minulých dnech si svými přístroji proklepli právě i propustnost konstrukcí několika typů vlaků. Ukázalo se přitom, že argumenty dopravců i operátorů nejsou od věci. Data z obou testů se tak nejdřív propojí, aby zohlednila jak sílu signálu, tak propustnost vlaků, a teprve potom úřad zveřejní výsledky v podobě mapy na svém webu, aby se každý mohl podívat, kde může s jakým signálem počítat. Kdy budou výsledky hotové, zatím není jasné. "Byl bych rád, aby to bylo co nejdříve. Ideálně do prázdnin," řekl předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

Jeho kolegové si u Českých drah od úterka do čtvrtka pronajali vždy celý vagón v některém z vlaků. V něm vezou počítač se speciálním programem napojeným na střešní antény a měří a analyzují sílu různých druhů signálu všech tří tuzemských velkých operátorů. Postupně takhle procestují všechny páteřní tratě napříč celou zemí. Na úterní dopolední cestu do Děčína naváže odpolední jízda do Chebu, ve středu se jede do Českých Budějovic a pak do Břeclavi a ve čtvrtek do Žiliny, Ostravy a pak zpět do Prahy.

Operátoři se zatím nemusí bát trestu

Pro operátory zatím z měření nic nevyplývá. Za slabý signál je úřad nebude nijak trestat. Klíčový pro ně bude až rok 2021, do kterého operátoři musí pokrýt sto procent českých železničních koridorů. Zavázali se k tomu před třemi lety při aukci kmitočtů. Pokud slib nesplní, mohli by v nejhorším případě přijít o dlouhodobě přidělené frekvence a utrpět tak miliardové ztráty.

Například T-Mobile už oznámil, že plánuje postavit minimálně čtrnáct nových vysílačů. Chce ale nejdřív zvážit, kde se mu vyplatí jejich umístění. Současně operátoři vyjednávají s dopravci o tom, jak překonat neprostupné karoserie vlaků. Jednou z variant jsou speciální zařízení zvaná repeatery neboli opakovače, která umí slabý nebo zastřený signál zesílit. České dráhy už je před více než deseti lety testovaly, ale dosud je ani ony, ani konkurenti nepoužívají. Především proto, že nejsou dohodnuté podmínky provozu těchto zařízení. Problém je v penězích: kdo by zaplatil náklady na vylepšenou službu.

Telekomunikační úřad začal data o pokrytí signálem sbírat s předstihem a podobná měření bude opakovat každý rok, aby měl přehled o pokrocích operátorů. Podobně měří už od konce loňského roku také české dálnice a hlavní silnice. Tyto výsledky ale zveřejní až společně se železnicemi. Podle šéfa úřadu Jaromíra Nováka přitom dosavadní výsledky z dálnic „nejsou úplně pesimistické“.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy