Poslední úzkokolejka ČD má narozeniny. Podívejte se, v čem je Osoblažka unikátní

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
V chudém Osoblažském výběžku, obklopeném ze tří stran Polskem, najdeme poslední úzkorozchodnou trať provozovanou Českými drahami.
Přestoupit na ni můžeme v Třemešné ve Slezsku, kam vede železniční trať mezi Krnovem a Jeseníkem (jejíž zvláštností je i část vedená po polském území přes Głuchołazy).
Úzkorozchodná trať mezi Třemešnou a Osoblahou je dlouhá něco málo přes 20 kilometrů, projet ji celou přesto trvá tři čtvrtě hodiny. Vlaky tu smí jezdit rychlostí maximálně 40 kilometrů za hodinu.
Zajímavostí není jen rozchod mezi kolejnicemi, který je zhruba poloviční oproti tuzemskému standardu. Má 76 centimetrů (760 mm) oproti běžnému rozchodu 1,435 metru (1435 mm).
Foto: České dráhy
Petr Kučera Petr Kučera
23. 9. 2018 19:35
V chudém Osoblažském výběžku, obklopeném ze tří stran Polskem, najdeme poslední úzkorozchodnou trať provozovanou Českými drahami.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta Donalda Trumpa Senátu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Horní komora Kongresu bude rozhodovat o tom, zda uzná republikánského exprezidenta vinným z podněcování ke vzpouře při nedávných nepokojích v sídle Kongresu.

Senátní lídři už dříve oznámili, že se žalobou budou zabývat až od 9. února, šéf demokratů v horní komoře Chuck Schumer v neděli prohlásil, že její projednávání bude spravedlivé, ale rychlé. Senát by mohl v případě uznání viny Trumpovi zakázat v budoucnu usilovat o veřejný úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy