Poslední úzkokolejka ČD má narozeniny. Podívejte se, v čem je Osoblažka unikátní

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
V chudém Osoblažském výběžku, obklopeném ze tří stran Polskem, najdeme poslední úzkorozchodnou trať provozovanou Českými drahami.
Přestoupit na ni můžeme v Třemešné ve Slezsku, kam vede železniční trať mezi Krnovem a Jeseníkem (jejíž zvláštností je i část vedená po polském území přes Głuchołazy).
Úzkorozchodná trať mezi Třemešnou a Osoblahou je dlouhá něco málo přes 20 kilometrů, projet ji celou přesto trvá tři čtvrtě hodiny. Vlaky tu smí jezdit rychlostí maximálně 40 kilometrů za hodinu.
Zajímavostí není jen rozchod mezi kolejnicemi, který je zhruba poloviční oproti tuzemskému standardu. Má 76 centimetrů (760 mm) oproti běžnému rozchodu 1,435 metru (1435 mm).
Foto: České dráhy
Petr Kučera Petr Kučera
23. 9. 2018 19:35
V chudém Osoblažském výběžku, obklopeném ze tří stran Polskem, najdeme poslední úzkorozchodnou trať provozovanou Českými drahami.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy