Poslední úzkokolejka ČD má narozeniny. Podívejte se, v čem je Osoblažka unikátní

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
V chudém Osoblažském výběžku, obklopeném ze tří stran Polskem, najdeme poslední úzkorozchodnou trať provozovanou Českými drahami.
Přestoupit na ni můžeme v Třemešné ve Slezsku, kam vede železniční trať mezi Krnovem a Jeseníkem (jejíž zvláštností je i část vedená po polském území přes Głuchołazy).
Úzkorozchodná trať mezi Třemešnou a Osoblahou je dlouhá něco málo přes 20 kilometrů, projet ji celou přesto trvá tři čtvrtě hodiny. Vlaky tu smí jezdit rychlostí maximálně 40 kilometrů za hodinu.
Zajímavostí není jen rozchod mezi kolejnicemi, který je zhruba poloviční oproti tuzemskému standardu. Má 76 centimetrů (760 mm) oproti běžnému rozchodu 1,435 metru (1435 mm).
Foto: České dráhy
Petr Kučera Petr Kučera
23. 9. 2018 19:35
V chudém Osoblažském výběžku, obklopeném ze tří stran Polskem, najdeme poslední úzkorozchodnou trať provozovanou Českými drahami.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy