O žádosti Smartwings informoval server SeznamZprávy. "Nemůžeme být ti jediní, kteří žádnou kompenzaci nedostali," řekl serveru spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně.
Kompenzace za období jarního nouzového stavu v minulých měsících dostali například zájezdoví autobusoví dopravci. Šimáně v této souvislosti připomněl také dotace například pro hoteliéry za neobsazená lůžka, dále pro restaurace, skiareály nebo taxislužby.
Letecký koncern si podle Šimáněho chce zároveň vzít od konsorcia bank státem garantovaný úvěr dvě miliardy korun a počet letadel sníží na 42.
Podle propočtů společnosti musel dopravce během jarního nouzového stavu mezi březnem a květnem zrušit asi 7000 letů, kterými by cestovalo kolem 900.000 cestujících. Právě z těchto čísel Smartwings vypočetly svou žádost o kompenzaci.
Skupina Smartwings Group, do níž Smartwings spolu s ČSA patří, žádala stát o podporu už loni. Tehdy společnost s vládou jednala o půjčce či garanci za ni v hodnotě přibližně 800 milionů korun. Finanční pomoc však nakonec od státu nedostala. Od konce srpna společnost využívá mimořádného moratoria pro odklad splátek dluhů. Kvůli krizi skupina loni rozhodla o propuštění až 600 zaměstnanců.
V minulém týdnu Smartwings oznámila dohodu s cestovními kancelářemi Exim Tours a CK Fischer na zajištění leteckých spojů pro klienty kanceláři pro příští tři roky. Hodnota kontraktu je přes devět miliard korun. Už dříve se aerolinky dohodly s další kanceláří CK Blue Style.
Smartwings patří k nejvýznamnějším hráčům charterové dopravy ve střední Evropě. Kromě Česka létají také z letišť ve Francii, Polsku, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech. Vedle toho dopravce provozuje pravidelné linky.