Boeing 737 MAX se pět let po své premiéře vrací. Postupně je zprovozní i Smartwings

Boeing 737 MAX se pět let po své premiéře vrací. Postupně je zprovozní i Smartwings
Boeing 737 MAX je nejnovější verzí letounu na krátké a střední tratě, který se do vzduchu poprvé vznesl už v dubnu 1967. První let se uskutečnil před pěti lety, 29. ledna 2016.
V květnu 2017 zavedla firma tyto letouny do komerčního provozu. Stal se z nich sice nejprodávanější model společnosti, přesto ale pět let ve vzdušném prostoru znamenalo pro tyto stroje spíše turbulentní období.
Letouny totiž přestaly po dvou nehodách 12. března 2019 létat.
K první nehodě došlo v říjnu 2018 v Indonésii (na snímku).
Foto: ČTK
Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
29. 1. 2021 9:09
Letadla Boeing 737 MAX se mohou po téměř dvou letech vrátit do evropského vzdušného prostoru. Ve středu to schválila agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA). Činnost těchto letadel v celém světě v minulosti přerušily dvě tragické nehody. Připomeňte si ve fotogalerii problémovou historii "maxů", jejichž první let se uskutečnil přesně před pěti lety, 29. ledna 2016.
 

Právě se děje

před 32 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy