Ani kolaps letecké dopravy neotřásl premianty žebříčku aerolinií. Obstály i ČSA

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 9. 1. 2021 21:00
Pokračující pandemie letecké dopravě nepřeje ani v novém roce. Pokud se lidé i přesto rozhodnou vyrazit na cestu, australský server Airlineratings.com má jasno v tom, služeb jakých aerolinií by měli využít. Portál každoročně sestavuje seznam nejbezpečnějších aerolinií světa, pro letošek je vítězem, stejně jako loni a předloni, australská společnost Qantas. Druhé místo patří Qatar Airways.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Žebříček Airlineratings.com

Web Airlineratings.com sleduje při sestavování žebříčku data například o stáří flotily letadel, počtu nehod, bezpečnostních auditech aerolinek či jejich hospodaření. Šéfredaktor webu Geoffrey Thomas pro server CNN doplnil, že se berou v potaz také případné podvody s pilotními průkazy nebo podezření z úplatkářství.

Autoři letos kritéria také museli přizpůsobit celosvětové pandemii koronaviru. Při sestavování aktuálního žebříčku se tak zajímali například také o to, zda palubní personál daných aerolinií nosí ochranu úst a nosu nebo jestli dopravce pravidelně a důkladně dezinfikuje stroje a má informace o covidových opatřeních na svých webových stránkách.

Australský web tentokrát analyzoval celkem 385 leteckých společností z celého světa. V žebříčku nechybí ani České aerolinie (ČSA), které sice získaly plný počet sedmi hvězdiček, mezi dvacet nejbezpečnějších leteckých podniků se ale neprobojovaly.

Jejich sesterské Smartwings pak mají hvězdiček pouze šest - nízkonákladový dopravce ztrácí body na poli bezpečnostních incidentů. Mezi ně se počítá například nedobrzdění na přistávací dráze či jiné drobnější události bez obětí či zraněných.

Českému dopravci však nejspíše uškodil pozdě přiznaný a nenahlášený výpadek jednoho motoru na letu z Řecka do Prahy, kterým se po silné kritice ze strany zahraničních dispečerů museli zabývat i čeští letečtí vyšetřovatelé.  

Na následujících kartách si můžete projít všechny aerolinky finálové dvacítky žebříčku nejbezpečnějších dopravců:

 

Právě se děje

před 36 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy