Lítačka už běží i v telefonu. Do knihovny se však musí dál chodit jen s "plastem"

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 2. 12. 2019 14:32
Kartu Lítačka, která slouží jako nosič kuponu pro hromadnou dopravu v Praze a Středočeském kraji, je od pondělí možné nahrát do aplikace PID Lítačka pro chytré telefony. Po nahrání se tak cestující může prokazovat revizorům pouze mobilním telefonem. Pokud si ovšem uživatel na mobilu zaktivuje kupon, jeho karta přestane pro účely městské dopravy platit.
Aplikace Lítačka.
Aplikace Lítačka. | Foto: Aktuálně.cz

Při správě karty Lítačka pro cestování hromadnou dopravou v Praze a Středočeském kraji je od prosince možnost změnit nosič kupónu na mobilní aplikaci. V praxi to znamená, že se držitel jízdenky může průvodčím, řidičům, ale i revizorům prokazovat mobilním telefonem. Pokud se ovšem cestující rozhodne mít kupón na aplikaci, není možné prokázat se plastovou kartou. A naopak.

ROPID, který je organizátorem dopravy, uvedl, že je možné opakovaně nosiče měnit. Člověk, který má už jen posledních pár procent baterky, si tak může kupón aktivovat na kartě a nemusí se strachovat, že se kvůli vybitému telefonu nedostane domů.

Mluvčí Operátoru ICT Vladimír Bláha Aktuálně.cz vysvětlil, že možnost mít kupon pouze na jednom nosiči (kartě či telefonu) v jednom okamžiku je z důvodu případného zneužití. Pokud by toto pravidlo neplatilo, mohli by tak na jeden kupon využívat městskou dopravu dva lidé, přičemž jeden by měl kartu a druhý telefon.

Jako identifikace v tuto chvíli podle zástupců Pražské integrované dopravy nepomůže ani fotka, která je jak na samotné kartě, tak i v aplikaci. Řidič autobusu by totiž musel kontrolovat obličeje všech cestujících a to by mohlo způsobovat zdržení.

Kartu nezahazujte, aplikace ještě neumí všechno

Aplikace Lítačka prozatím neumožňuje všechny funkce jako její fyzická sestra. Na kartu je totiž možné nahrát například průkaz do městské knihovny nebo s její pomocí ve městě dobíjet elektromobil.

"Tyto funkce jsou v současnosti možné pouze s kartou, ale začneme brzy pracovat na tom, aby tyto funkce měli i ti cestující, kteří využívají aplikaci," řekl Bláha. Dodal ještě, že při přechodu na aplikaci platnost průkazu do městské knihovny zůstane na kartě aktivní.

Jak aplikace funguje

Na aplikaci bylo dosud možné kupovat pouze krátkodobé jízdenky. Nově lze přes telefon prokázat i čtvrt, půl a celoroční kupon. Při kontrole jízdenky aplikace vytvoří unikátní QR kód, který revizor naskenuje a ověří platnost jízdenky.

Operátor ICT dodává, že po nákupu je jízdenka první dvě minuty neplatná. Není tak možné koupit jízdenku, až když černý pasažér uvidí revizora. Na druhou stranu je možné prokázat se, že si uživatel jízdenku koupil okamžitě. Taková možnost je potřeba v případech, kdy se v autobusech MHD každý cestující prokazuje řidiči, že má platný kupon, nebo si u něj kupuje lístek.

Podle serveru Czechcrunch byla samotná aplikace na nahrávání kuponů připravena již delší dobu. Čekalo se ovšem, až budou všichni revizoři, průvodčí a odbavovací zařízení připraveni s novinkou pracovat.

Server také upozornil na zprávy z oficiálního twitterového účtu dopravního podniku, který podle svých slov hodlá do budoucna zpřístupnit možnost mít kupon najednou nahraný na několika zařízeních. Takovou možnost nabízí například In Karta Českých drah.

V rámci mobilní aplikace má být také v budoucnosti možnost koupit si další kupon. V tuto chvíli lze prodloužit platnost jízdenky pouze přes speciální e-shop nebo u fyzické kasy.

Původně jsme v textu chybně uvedli, že po přechodu na mobilní aplikaci nelze vrátit kupón zpět na kartu. Systém Lítačky však tuto možnost umožňuje, za nepřesnost se omlouváme.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 46 minutami

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy