Cestu klimatizovanou tramvají po Praze jde naplánovat. Web poradí, kde je odchytit

Michael Bouška Michael Bouška
27. 7. 2019 13:45
Jízda ve většině pražských tramvajích v těchto dnech připomíná saunu. Dopravní podnik sice v minulých letech nakoupil 127 nových tramvají s klimatizací, lidé ale z jízdního řádu nevyčtou, kdy klimatizovaný vůz pojede. Díky webu od dopravních fanoušků si teď cestující informace o odjezdech klimatizovaných vozů mohou najít ještě před svojí cestou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Na webu mobilnitabla.cz stačí zadat stanici, ze které chce cestující odjet. V seznamu se zobrazí odjezdy následujících spojů, které jsou doplněny ikonkami. Pokud je u daného spoje zobrazena sněhové vločky, znamená to, že bude na daný spoj nasazena klimatizovaná tramvaj.

Mimo odjezdy z jednotlivých zastávek nabízí web i mapu všech tramvají v hlavním městě. Ty lze filtrovat, třeba i podle toho, zda má daný vůz klimatizaci. Zmíněný web pomůže i cestujícím s kočárkem či na vozíku - tramvaje lze filtrovat i podle toho, zda jsou bezbariérové.

Web provozuje spolek dopravních nadšenců. Oficiálně pražský dopravní podnik data o vypravení klimatizovaných vozů nezveřejňuje. i když jsou data neoficiální, zkušenosti redaktora Aktuálně.cz ukazují, že jsou informace ze zmíněného webu zpravidla správné.

Klimatizací je v Praze vybaveno nejnovějších 127 tramvají typu 15T od Škody Transportation. Cestující je na první pohled poznají podle žlutě zbarveného čela. Jiné tramvaje v Praze klimatizací nemají, dopravní podnik ale slíbil, že 123 tramvají z předchozí série modelu 15T klimatizací dovybaví. Ochladit se cestující mohou i v některých autobusech. Pražský dopravní podnik jich s klimatizací provozuje už více než 200.

Zmíněný web se může hodit i pro jiné účely. Jako jediný zveřejňuje totiž i zpoždění pražských tramvají, které jinak dopravní podnik tají. Podle serveru iRrozhlas.cz mu to neumožňuje smlouva s dodavatelem řídícího softwaru, firmou Xanthus. Městský dopravce i magistrát teď hledají cestu, jak data zveřejnit.

"Naší prioritou je co největší otevřenost dat o životě ve městě, proto chceme v tomto nastoleném trendu pokračovat, zejména v otázce co nejrychlejšího zpřístupnění aktuálních dat o polohách vozidel pražského dopravního podniku, což je pro cestující naprosto zásadní informace," uvedl dříve náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Všichni ostatní dopravci Pražské integrované dopravy data o zpoždění sdílejí. Cestující si ho může kdykoliv zjistit přes web pid.cz, aplikaci PID Lítačka či přes Google Mapy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy