Cestu klimatizovanou tramvají po Praze jde naplánovat. Web poradí, kde je odchytit

Michael Bouška Michael Bouška
27. 7. 2019 13:45
Jízda ve většině pražských tramvajích v těchto dnech připomíná saunu. Dopravní podnik sice v minulých letech nakoupil 127 nových tramvají s klimatizací, lidé ale z jízdního řádu nevyčtou, kdy klimatizovaný vůz pojede. Díky webu od dopravních fanoušků si teď cestující informace o odjezdech klimatizovaných vozů mohou najít ještě před svojí cestou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Lukáš Bíba

Na webu mobilnitabla.cz stačí zadat stanici, ze které chce cestující odjet. V seznamu se zobrazí odjezdy následujících spojů, které jsou doplněny ikonkami. Pokud je u daného spoje zobrazena sněhové vločky, znamená to, že bude na daný spoj nasazena klimatizovaná tramvaj.

Mimo odjezdy z jednotlivých zastávek nabízí web i mapu všech tramvají v hlavním městě. Ty lze filtrovat, třeba i podle toho, zda má daný vůz klimatizaci. Zmíněný web pomůže i cestujícím s kočárkem či na vozíku - tramvaje lze filtrovat i podle toho, zda jsou bezbariérové.

Web provozuje spolek dopravních nadšenců. Oficiálně pražský dopravní podnik data o vypravení klimatizovaných vozů nezveřejňuje. i když jsou data neoficiální, zkušenosti redaktora Aktuálně.cz ukazují, že jsou informace ze zmíněného webu zpravidla správné.

Klimatizací je v Praze vybaveno nejnovějších 127 tramvají typu 15T od Škody Transportation. Cestující je na první pohled poznají podle žlutě zbarveného čela. Jiné tramvaje v Praze klimatizací nemají, dopravní podnik ale slíbil, že 123 tramvají z předchozí série modelu 15T klimatizací dovybaví. Ochladit se cestující mohou i v některých autobusech. Pražský dopravní podnik jich s klimatizací provozuje už více než 200.

Zmíněný web se může hodit i pro jiné účely. Jako jediný zveřejňuje totiž i zpoždění pražských tramvají, které jinak dopravní podnik tají. Podle serveru iRrozhlas.cz mu to neumožňuje smlouva s dodavatelem řídícího softwaru, firmou Xanthus. Městský dopravce i magistrát teď hledají cestu, jak data zveřejnit.

"Naší prioritou je co největší otevřenost dat o životě ve městě, proto chceme v tomto nastoleném trendu pokračovat, zejména v otázce co nejrychlejšího zpřístupnění aktuálních dat o polohách vozidel pražského dopravního podniku, což je pro cestující naprosto zásadní informace," uvedl dříve náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Všichni ostatní dopravci Pražské integrované dopravy data o zpoždění sdílejí. Cestující si ho může kdykoliv zjistit přes web pid.cz, aplikaci PID Lítačka či přes Google Mapy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy