Prahou bude jezdit 100 tisíc elektromobilů a dobijí je pouliční lampy, plánuje město

Jakub Heller Jakub Heller
25. 7. 2019 16:15
Praha se připravuje na masivní investice do nabíjení elektrických aut. Obává se, aby v tomto bodě nezaspala. Do roku 2030 město počítá s tím, že se počet elektromobilů v metropoli zvýší na minimálně 100 tisíc. Problém je ale v tom, že zatím je možné tyto vozy nabíjet jen na necelých třech stovkách míst. Metropole chce proto vyměnit tisíce lamp veřejného osvětlení za dobíjecí. Instalace kabelů vyjde včetně výkopových prací na dvě až tři miliardy korun. První vzniknou už letos na Vinohradech.
Nabíjení elektromobilů pomocí speciálně upravených pouličních lamp nabízí například firma Siemens ve spolupráci s Ubitricity.
Nabíjení elektromobilů pomocí speciálně upravených pouličních lamp nabízí například firma Siemens ve spolupráci s Ubitricity. | Foto: Ubitricity

"Teď je veřejně obslužných nabíječek zhruba dvě stě padesát. A ten předpokládaný nápor v žádném případě nemohou zvládnout," říká pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Město se proto pustí do budování vlastní sítě.

Bez ní si podle Chabra nelze představit, že by snad někdy například obyvatelé pražských sídlišť kdy dokázali elektromobily pohodlně využívat. Na rozdíl od majitelů elektromobilů, kteří vlastní dům, totiž obyvatelé bytů často nemají, kam by svou vlastní nabíječku umístili. Dnes jsou tak odkázáni na několik málo veřejných stanic, které jsou ale často i několik kilometrů od jejich domova.   

Městskou nabíjecí síť by mělo v roce 2030 tvořit 4 až 4,5 tisíce lamp veřejného osvětlení, s tím, že u každé by mělo jít pomocí rozbočovače současně nabíjet dvě až tři auta. Budovat se ale začnou postupně, spolu s už plánovanou obnovou stávajícího osvětlení, které leckde nevyhovuje ani dnešním potřebám. Na podzim se má začít s pilotními projekty v části Vinohrad. Příští rok má přijít na řadu Smíchov.

Své plány město podle Chabra zakládá na odhadech, které předpovídají, že by v roce 2030 mělo být v Česku přibližně 500 až 700 tisíc elektromobilů. "Dá se předpokládat, že nejméně pětina z nich bude jezdit v Praze," řekl radní. 

Kabely, co máme dnes, nestačí

Problém je v tom, že k pražským lampám se aktuálně dostává právě tolik energie, aby dokázaly svítit. "Když s nimi zkusíte udělat něco dalšího, okamžitě spálíte dráty," vysvětluje Chabr. Obzvláště pak pokud mluvíme o energeticky náročných nabíječkách.

Kabely vedoucí k lampám i lampy samotné je proto nutné vyměnit. Kapacitnější vedení vyjde asi třikrát dráž než to dnešní. Místo stokoruny za metr stojí za metr tři sta korun. Ve výsledné částce se ale tento rozdíl podle Chabra ztratí. Za výkopové práce, už tak nutné pro výměnu chátrajícího vedení, totiž město zaplatí tři tisíce korun za metr čtvereční.

Přesto město odhaduje předběžné náklady na více než čtyři tisíce nabíječek na 2 až 3 miliardy korun. Vše ale ještě musí doložit přesnější analýza, která má být hotová do konce srpna. Ta má poskytnout odpověď i na to, kde budou nabíječky nejvíce potřeba.

Platit by mohlo jít i Lítačkou

Současně městská firma Operátor ICT vymýšlí, jak to udělat, aby řidiče elektromobilů nemátly desítky různých poskytovatelů elektřiny a mnoho různých platebních metod. Pražskou dopravní kartou Lítačka, nebo jinak nazvanou speciální kartou, tak zřejmě půjde u všech pražských stanic platit bezkontaktně bez ohledu na to, kdo konkrétní nabíjecí stanici provozuje.

Pražská rozvodná síť by podle Chabra měla nabíjení desítek tisíc elektromobilů zvládnout. Město ale podle něj bude muset dohlédnout na to, kolik jich v jaké ulici vzniká, aby nedošlo k přetížení rozvaděčů a následnému rozsáhlému výpadku proudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy