Co nevíte o české železnici: Nejhustší síť kolejí a dekáda koněspřežek

Klikněte pro vstup do galerie.
Provoz na trati zajišťovalo 860 koní. Další koněspřežka existovala na trase Praha-Lány od 21. března 1830. Na obou těchto tratích byly později koňské povozy nahrazeny parními lokomotivami.
Od příjezdu prvního parostrojního vlaku na území Česka uběhlo 180 let. V červnu roku 1839 dorazila souprava do Břeclavi. O měsíc později byla slavnostně otevřena pravidelná linka z Vídně do Brna. Na fotce je mapa Severní dráhy císaře Ferdinanda.
Cesta z Vídně do jihomoravské metropole trvala pět a půl hodiny (dnešní vlaky urazí stejnou vzdálenost za hodinu a 40 minut). Severní dráha císaře Ferdinanda, jak se linka jmenovala, se během několika let protáhla až do Bohumína. Díky tomu mohly vlaky začít přivážet vagony uhlí z ostravských dolů. Na obrázku jsou oslavy 180. výročí zřízení parostrojní trati v Česku.
K prudkému rozvoji železnice dochází po roce 1880. Rakousko-Uhersko zesílilo úsilí o budování systému státních drah. Během dalších 38 let bylo na území budoucího Československa vybudováno 6330 kilometrů vedlejších a místních tratí. Ztrátové dráhy byly postupně zestátňovány, poslední velké soukromé společnosti byly zestátněny až ve 20. letech 20. století. Na obrázku je lokomotiva řady 310 přezdívaná Kafemlejnek. Vyráběla se v letech 1878-1913.
Foto: Jihočeské muzeum
ČTK on ČTK, on
30. 6. 2019 16:00
Česko slaví 180 let od příjezdu prvního vlaku s parním pohonem na své území. Ještě před tím se po českých zemích proháněly vagony tažené koňmi. V současnosti má tuzemská železniční trať přes devět tisíc kilometrů, vede téměř po sedmi tisících železničních mostů a skrze 164 tunelů. Podívejte se na další střípky z historie i současnosti české železnice v naší galerii.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy