Má mít Česko své aerolinie i za cenu vyplacení Číňanů? Pro a proti zestátnění ČSA

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 26. 4. 2020 14:16
Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) by měl stát zvážit zestátnění Českých aerolinií (ČSA), které se kvůli pandemii potýkají s velkými ztrátami. Jako jednu z variant záchrany podniku to vidí i prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš (ANO). Experti, které oslovilo Aktuálně.cz, se ale k odkupu ČSA státem stavějí spíše skepticky. Projděte si jejich argumenty pro a proti návrhu.
Foto: Jakub Plíhal

Pro: Zachování tradice

Část expertů připouští převzetí letecké společnosti státem za účelem zachování tradiční značky a podpory leteckého spojení mezi Českem a dalšími zeměmi.

Podle analytika společnosti Cyrrus Petra Pelce by byla tato investice pro stát smysluplná z důvodu budoucího udržení firmy a její značky ČSA jako stěžejní české letecké společnosti a jejího budoucího působení v rámci přepravy.

Někdejší československá vláda založila aerolinie v roce 1923, tehdy jako Československé státní aerolinie. "České aerolinie patří k nejstarším fungujícím leteckým společnostem světa. Za tři roky může značka ČSA oslavit sto let, je úzce spjata s dějinami republiky," zmínil ve svém textu na serveru Zdopravy.cz dopravní expert Jan Sůra. 

I podle experta na letecký průmysl z poradenské společnosti EY Petra Kováče je hlavním důvodem pro státní pomoc především snaha o zachování kvalitního leteckého spojení ČR se světem.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy