Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění milion amerických dolarů (asi 23,5 milionu korun) a více, s výjimkou hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby.
Konkrétně v Česku se loni jejich počet zvýšil o sedm procent, celkem jich je tak v tuzemsku už 32 200. Dohromady se jejich majetek navýšil o 7,7 procenta na necelých 79 miliard dolarů (1,8 bilionu korun).
Kromě oživení ekonomik či pokračujícího zdražování na trhu s nemovitostmi ale pomohla řadě bohatých Čechů paradoxně i omezení v době pandemie koronaviru. "Některým lokálním firmám pomohlo také narušení dodavatelských a dopravních řetězců vlivem pandemie, díky kterému získaly nové zakázky na úkor globální konkurence," podotýká ředitel Capgemini Česká republika Ondřej Valvoda.
Celosvětová populace dolarových milionářů vzrostla loni o 7,8 procenta a jejich majetek stoupl o osm procent. Nejvyšší nárůst populace i bohatství, o 13,2 procenta, respektive 13,8 procenta, měli milionáři Severní Ameriky. Evropa na druhém místě - s nárůstem počtu o 6,7 procenta a majetku o 7,5 procenta - odsunula na třetí místo region Asie a Tichomoří s růstem počtu o 4,2 procenta a jejich bohatství o 5,4 procenta.
Nejvíce bohatých s majetkem přes milion dolarů je podle společnosti Capgemini právě ve Spojených státech, dále v Japonsku, Německu a Číně. Dohromady si tyto země mohou započíst přes 62 procent milionářů.
Nejrychleji ale v roce 2021 bohatli takzvaní ultramilionáři, tedy ti s majetkem vyšším než 30 milionů dolarů. Průměrně se jejich bohatství navýšilo o téměř deset procent.
Počet dolarových milionářů ve světě:
Letos je to už ale jinak. Vysoká inflace a zvyšování úrokových sazeb centrálních bank totiž podle ní vede ke ztrátám na akciových trzích. Výsledkem je, že globální bohatství dolarových milionářů kleslo oproti konci roku 2021 o čtyři procenta.
Pokles cen akcií ovlivní především bohaté lidi v Severní Americe, ale také v Evropě, která se potýká i s geopolitickou krizí.
Nejbohatším člověkem na světě je letos podle žebříčku časopisu Forbes šéf Tesly Elon Musk s majetkem 219 miliard dolarů (v přepočtu 4,9 bilionu korun). Předstihl zakladatele společnosti Amazon Jeffa Bezose (171 miliard dolarů), který si prvenství držel předchozí čtyři roky.
Z Čechů letos skončila nejvýše, na 104. místě, Renáta Kellnerová s rodinou se jměním ve výši 16,6 miliardy dolarů.