Dobrá zpráva pro řidiče. Krádeží aut ubylo, situace se zlepšila hlavně v Praze

ČTK ČTK
14. 2. 2016 13:42
Krádeží vozidel loni ubylo hlavně v Praze. Zde jich zloději odcizili zhruba o 40 procent méně. Celkově nahlásili řidiči pojišťovnám o desítky procent méně krádeží, například Allianz jich loni zaznamenala o třetinu méně. Kromě vozů značky Škoda a Volkswagen se zloději začali zajímat i o exotičtější auta, jako je Porsche nebo Jeep.
Automobily. Ilustrační foto
Automobily. Ilustrační foto | Foto: Economia

Praha - Počet krádeží automobilů loni klesl až o několik desítek procent. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

K největšímu počtu krádeží dochází stále v Praze a velkých městech. Nejčastěji se nyní kradou starší vozidla kvůli rozprodání na náhradní díly.

Zatímco v roce 2014 nahlásilo pojišťovně Allianz krádež vozu přes 600 klientů, loni nepříjemné překvapení čekalo na 396 lidí. Krádeže vozidel klientů tak meziročně klesly více než o třetinu, říká analytička Allianz Zuzana Daněčková.

České pojišťovně předloni klienti nahlásili 745 ukradených vozů, loni zhruba 650 odcizených aut, uvádí mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. V minulosti se zloději zaměřovali spíše na novější vozy, v posledních letech se však zájem zlodějů začíná obracet na starší vozy, zejména kvůli náhradním dílům. Vedle značek, které jsou ve vozovém parku zastoupeny nejhojněji, se zloději zajímali i o exotičtější auta jako Porsche, Jeep či Land Rover. Likvidátoři evidují i krádež dvouletého luxusního Maserati.

Pojišťovně Generali loni nahlásili klienti 350 odcizených vozidel, meziročně jde o pokles o pětinu. U České podnikatelské pojišťovny mezi odcizenými vozidly figurují na prvním místě auta značky Škoda, které tvoří téměř polovinu případů. Na druhém místě jsou vozidla značky Volkswagen a na třetím Ford. V roce 2015 dosáhlo průměrné pojistné plnění za jedno odcizené vozidlo částky 150 tisíc korun, uvedla mluvčí pojišťovny Renata Svobodová.

Nejvíce krádeží přibylo v Libereckém kraji

Mezi dlouhodobě nejrizikovější oblasti pro krádeže aut patří velká města a jejich okolí a ani loňský rok nebyl výjimkou. Nejvíce klientů Allianz nahlásilo odcizení vozu v Praze a Středočeském kraji, v obou regionech byl ale také zaznamenán významný meziroční pokles těchto případů, upozornila Daněčková.

V hlavním městě se loni auta a motorky kradly dokonce o 40 procent méně než předchozí rok. Naopak nejvyšší nárůst (o 41 procent) zaznamenal Liberecký kraj.

Pokud dojde ke krádeži auta, tak je jeho majitel ihned povinen nahlásit tuto událost policii. Také svého pojistitele by měl informovat hned, jakmile to bude možné.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

před 20 minutami

Slovák odsouzený v Česku za propagaci teroristického hnutí podal stížnost

Slovák Dominik Kobulnický, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, podal ústavní stížnost. Jde o poslední šanci, jak zvrátit rozsudek, který loni v listopadu potvrdil Nejvyšší soud. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové o podnětu zatím není rozhodnuto.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud v Praze mu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka - konkrétně takzvaného Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy