Kdo ztratí svou SPZ na přání, přijde o tisíce. Úřad mu ji zablokuje a novou už nevydá

Petr Koděra Petr Koděra
17. 12. 2015 18:14
Registrační značky na přání na auta a motocykly, které se začnou vydávat od Nového roku, s sebou nesou zásadní riziko: pokud vám ji někdo ukradne nebo ji ztratíte, můžete se s vysněným unikátním nápisem nebo číselným kódem nadobro rozloučit. Úřad už vám duplikát značky nenechá vyrobit. Zablokuje ji kvůli riziku zneužití, a motoristé tak přijdou o vstupní investici v řádu tisíců korun. Pořízení jedné tabulky bude stát pět tisíc korun. Kdo si koupí značku nejen na auto, ale i na přívěsný vozík na cyklodržák, by tak třeba přišel o patnáct tisíc.
Foto: Radek Pecák

Praha - Motoristé, kteří si na auto nebo motocykl budou chtít od ledna koupit registrační značku se svým jménem nebo jiným unikátním označením, si budou muset dát pozor na ztrátu nebo krádež.

Pokud jim tabulka z vozidla z jakéhokoliv důvodu zmizí, nebudou mít nárok na vydání duplikátu, a přijdou tak o vstupní investici v řádu tisíců korun. Jedna tabulka bude stát od Nového roku pět tisíc korun, minimální útrata tak bude deset tisíc za dvě tabulky - dopředu a dozadu. Kdo si koupí značku nejen na auto, ale i na přívěsný vozík na cyklodržák, by tak přišel o patnáct tisíc.

"Úřad ztracenou nebo odcizenou značku zablokuje kvůli riziku zneužití. Majitel si pak bude muset buď koupit novou značku na přání s jiným unikátním označením, anebo mu úřad vydá tu běžnou jako dosud," řekl ministr dopravy Dan Ťok.

O registračních značkách na přání se hovořilo dlouho a měly platit už od začátku letošního roku, nakonec se ale platnost zákona o rok posunula.

Žádné urážky ani rasismus

O státní poznávací značku na přání lze žádat od Nového roku na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla. Text však nelze zvolit libovolně – musí být složen z velkých písmen latinky a arabských číslic (musí být obsaženo minimálně jedno) s výjimkou písmem G, CH, O, Q a W. "To kvůli možné záměně písmen," vysvětlil Ťok. Zakázaná jsou hanlivá, urážející či rasistická slova.

Značky na přání si lze i rezervovat. Podmínkou je schválení požadovaného znění, přičemž poté má žadatel tři měsíce na to, aby si značky nechal vyrobit. Pokud to neudělá, úřad znění může nabídnout dalším případným žadatelům. V jednu chvíli lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou či právnickou osobu, nicméně žadatel nemusí mít v době podání žádosti žádné vozidlo.

Značky na přání se vážou na konkrétní osobu, vzniknou ve třech typech v závislosti na typu registrovaného vozidla. Pro automobily mají osm znaků, pro motocykly o jeden méně a pro mopedy o tři méně.

Ministerstvo dopravy chce novinkou zamezit korupci. Lidé si dosud často nechávali na úřadech za úplatu vydávat snadno zapamatovatelné značky - například se čtyřmi stejnými číslicemi.

 

Právě se děje

Další zprávy