Zloděj se vloupával do auta, aniž by použil násilí. Podle policie má na svědomí nejméně 12 krádeží

ČTK ČTK
5. 12. 2015 18:50
Pražští policisté ve středu zadrželi jednatřicetiletého muže, kterého podezírají ze série nejméně dvanácti vloupání do aut. Škodu, kterou tím způsobil, odhadli na téměř 400 tisíc korun. Již několikrát odsouzený muž si vyslechl obvinění z krádeže a dalších trestných činů, za což mu hrozí v případě odsouzení až pětiletý trest vězení, informoval v sobotu mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Fiat

Praha - Pražští policisté ve středu zadrželi jednatřicetiletého muže, kterého podezírají ze série nejméně dvanácti vloupání do aut. Škodu, kterou tím způsobil, odhadli na téměř 400 tisíc korun. Již několikrát odsouzený muž si vyslechl obvinění z krádeže a dalších trestných činů, za což mu hrozí v případě odsouzení až pětiletý trest vězení, informoval v sobotu mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Policisté od jara vyšetřovali několik případů, kdy se pachatel vloupal do auta, aniž by použil násilí. Podle policie použil blíže neurčený technický prostředek, díky kterému dokázal, že auto zůstalo při uzamykání otevřené, aniž si toho řidič všiml. Způsob, jaký používal, nechce policie prozradit, aby neinspirovala další pachatele.

"Pak jen stačilo počkat, až se řidič od auta vzdálí a sebrat z něj všechny cenné věci. Většinou se jednalo o peněženky s hotovostí, doklady s platebními kartami nebo elektroniku. Zloděj ale nepohrdl například ani tabletem, elektrickými klávesami nebo notebookem," uvedl mluvčí. Jednou podle něj obviněný muž z odcizených platebních karet vybral z bankomatu částku v řádu desetitisíců korun.

Policisté podezřelého muže sledovali. Jakmile získali potřebné důkazy, zadrželi ho. "Vzhledem k tomu, že se jednalo o několikrát trestaného recidivistu a byl předpoklad, že by mohl být ozbrojen, provedla zadržení pachatele zásahová jednotka pražské policie," uvedl Daněk. Během domovní prohlídky našli kriminalisté u zadrženého plynovou pistoli a některé věci, které pocházely z vloupání. Současně zjistili, že muž má na svědomí zřejmě i další, dosud neoznámené případy vloupání.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy