Čeští diplomati v Argentině slavili a přišli o trezor. Žalují stát kvůli vyhazovu

Marek Pokorný Marek Pokorný
2. 12. 2015 20:00
Po bouřlivém večírku na ambasádě v Buenos Aires se před třemi lety ztratil trezor s hotovostí za více než půl milionu korun. Tehdejší ministr Karel Schwarzenberg za to vyhodil velvyslance s manželkou, ti se nyní soudí o neplatnost výpovědi.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Tu oslavu na ambasádě v argentinském Buenos Aires v polovině srpna 2012 si její účastníci budou ještě dlouho pamatovat. Tehdejší velvyslanec Štěpán Zajac totiž končil svoji misi a chystal se o dům dál: po krátké pauze měl převzít ambasádu v sousední Brazílii. Pro své kolegy proto udělal na rozloučenou večírek, který se protáhl do brzkých ranních hodin.

Druhý den před polednem jej a jeho manželku Kristínu, která dělala na ambasádě účetní, čekalo nemilé překvapení. Zjistili, že v noci někdo ukradl z pokladní místnosti příruční trezor, kde byly eura a dolary za 551 tisíc korun. Ambasador kvůli ztrátě peněz přišel o místo. Platnost výpovědi teď řešil Městský soud v Praze.

V Argentině se žije později

"Žádné orgie to nebyly. A že jsme se rozešli ve tři ráno? Tam se prostě žije později," odmítá Zajac, že by byl večírek tak bouřlivý, že umožnil nepozorovanou krádež. A Zajacová zase vylučuje, že by zapomněla pokladní místnost zamknout. "Pachatel musel mít kopie klíčů, já je stále měla u sebe, pod kontrolou," říká.

Rozjelo se vyšetřování, kvůli němuž narychlo přiletěla i tříčlenná kontrola z generální inspekce ministerstva (náklady na její cestu přesáhly 128 tisíc korun, tedy čtvrtinu ztracených peněz). Ta došla k tomu, že za manko odpovídá pokladní Zajacová. Jejímu manželovi jako velvyslanci kladli za vinu, že na zastupitelském úřadě nebyl dodržován bezpečnostní režim, takže mohlo dojít ke krádeži.

Zajacová přitom zpočátku pochybení uznala a ukradenou sumu začala splácet. Přesvědčil ji k tomu právě manžel, který si nechtěl pokazit kariéru před očekávaným přesunem do Brazílie.

"Začal jsem tušit, že je ta Brazílie ohrožena. To, že škodu uhradila, by se mohlo brát jako polehčující okolnost," vysvětloval zpětně Zajac. Manželé se splácením souhlasili i díky očekávání, že si na ně v Brazílii vydělají. K tomu ale nedošlo. Tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oba propustil pro závažné porušení pracovní kázně.

Řešil to i NBÚ

Zajacovi se ale se svou výpovědí odmítli smířit a obrátili se na soud. A vytáhli ještě jeden argument: Případ prověřoval i Národní bezpečnostní úřad. "Shledal, že jsem nic neporušil, a nechal mi i prověrku na stupeň tajné," poukázal Zajac a podotkl, že na post velvyslance přitom běžně stačí prověrka na stupeň důvěrné.

Prvoinstanční soud nicméně letos v létě Zajacovu výpověď označil za oprávněnou. "Nezajistil dodržování bezpečnostních opatření na ambasádě," odůvodnila verdikt soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Jaroslava Novotná, která uznala prakticky všechny argumenty ministerstva.

"Soud neřešil, že by ten trezor ukradl žalobce, ale že závažně porušil své povinnosti a předpisy," dodala.

Argentinský zaměstnanec si koupil nové auto

Zajac ale podal odvolání a uspěl. Soudce Městského soudu v Praze René Fischer ve středu rozhodl, že se Novotná bude muset výpovědí diplomata zabývat znovu.

"Rozsudek je nepřezkoumatelný. Soud prvního stupně zcela převzal odůvodnění žalovaného (ministerstva) a sám nezjišťoval, co žalobce (Zajac) ve skutečnosti porušil," uvedl Fischer, který prvoinstančnímu soudu přikázal případ znovu projednat. A vyslechnout například i svědky, kteří byli na osudném večírku i byli u následného vyšetřování ministerské inspekce.

To, kdo uvedený trezor ukradl, je přitom podle Zajace zřejmé – jenže jak ministerská inspekce, tak argentinská policie se o to prý nezajímala. "Jeden z argentinských zaměstnanců si pořídil nové auto. Tvrdil, že je to dědictví po bratrovi, a pak se ukázalo, že ten bratr žije," uvádí Zajac, který je nyní na volné noze a živí se jako překladatel. V případě jeho manželky zatím verdikt nepadl - soudkyně čeká, jak dopadne řízení se Zajacem.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy