Wolfsburg – Už v roce 2011 varoval jeden z techniků Volkswagenu před ilegálními praktikami v souvislosti s měřením emisí u motorů produkovaných německou automobilkou.
Ukazují to závěry interního šetření v koncernu, zprávu z něj v pátek dostala dozorčí rada.
Zpráva podle nedělního vydání listu Frankfurter Allgemeine neodhaluje, kdo konkrétně informaci dostal a proč na varování před podvodem nereagoval.
Dozorčí rada se proto rozhodla angažovat externí vyšetřovatele – americkou právní kancelář Jones & Day. Koncern to ještě nepotvrdil, podle listu proto, že zatím není podepsaná smlouva.
Jde o velmi choulostivou věc. Pokud se totiž prokáže, že manažeři ve Wolfsburgu byli do skandálu přímo vtaženi, musí počítat s právními následky.
Frankfurter Allgemeine připomíná, že v případě, kdy by jim bylo prokázané úmyslné podvodné jednání, pak za škody ručí osobním majetkem. Vzhledem k pokutám, které firmě hrozí, by šlo pro dotčené manažery doslova o vše.
Dozorčí rada nic nevěděla
Deník svůj otevírací text otitulkoval takto – Co věděl Winterkorn? Bývalý šéf celého koncernu rezignoval ve středu. Svět přitom ujistil, že on sám o podvodu nevěděl.
Dozorčí rada, která s ním ten den celý skandál poprvé řešila, po jeho rezignaci potvrdila, že Martin Winterkorn o manipulacích nevěděl nic. Po představení zprávy z interního šetření v pátek by žádná taková slova nepadla, jde teď podle Frankfurter Allgemeine slyšet z rady.
Vedle vyšetřování koncern chystá také svolávací akce pro zasažená auta, informuje dále deník. Jedenáct milionů aut, která mají dieselové motory, u kterých byl použit manipulační software, už prý koncern identifikoval. Majitelé těchto vozů mají v příštích týdnech dostat vysvětlující dopisy, následná úprava motoru je nebude nic stát.