Norsko pošle do Česka další miliony. Podívejte se, co tu platí a proč to vlastně dělá

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 28. 5. 2019 11:49
Na podporu kultury půjde v příštích třech letech z takzvaných Norských fondů zhruba 870 milionů korun, oznámilo na úterní tiskové konferenci ministerstvo financí. Od roku 2004, kdy je Česko členem Evropské unie a zároveň příjemcem peněz z norských fondů, přišlo na účet zřizovatelů více než tisícovky různých projektů v tuzemsku přes šest miliard korun. Tento týden se podepsala další dohoda, na jejímž základě sem zamíří dalších zhruba pět miliard korun. Proč vlastně Norové, Islanďané a Lichtenštejnci, kteří nejsou členy EU, peníze do Česka posílají? A jaké projekty za uplynulých 15 let mohly díky tomu v tuzemsku vzniknout?
Foto: Evropská komise, https://ec.europa.eu

Dorazí dalších pět miliard

Od roku 2004, kdy je země členem Evropské unie a zároveň příjemcem peněz z těchto fondů, přišlo na účet zřizovatelů více než tisícovky různých projektů v tuzemsku přes šest miliard korun.

Letos podepsali zástupci Česka a velvyslanci dárcovských zemí smlouvu o třetím programovém období, na jejímž základě se bude moci hlásit o nové projekty. Česko tak získá do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun.

V nabídce norských fondů je celkem jedenáct programů, ze kterých lze čerpat. Největší podíl ve třetím programovém období půjde na životní prostředí, výzkum a kulturu. Peníze v současnosti pomáhají s projekty v celkem patnácti státech. Více než Česko dostává pouze Polsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

  • Podívejte se na největší projekty, které peníze ze severu doposavad v Česku zafinancovaly.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy