Česko získá z norských fondů dalších pět miliard korun

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 6. 2018 15:12
Peníze z Evropské hospodářského prostoru a Norska slouží na ochranu životního prostředí, opravy památek, nebo na podporu výzkumných projektů.
Zrekonstruovaná rotunda svatého Václava
Zrekonstruovaná rotunda svatého Václava | Foto: Ludvík Hradilek

Sněžka - Česká republika ve třetím programovém období z Fondů Evropské hospodářského prostoru (EHP) a Norska získá dalších pět miliard korun. Česko od roku 2004, kdy vstoupilo do Evropské unie a odkdy je příjemcem peněz z fondů, získalo téměř šest miliard korun a využilo je na více než 1000 projektů.

Na tiskové konferenci v prostorách polské meteorologické stanice na Sněžce to dnes řekli zástupci ČR, Norska, Lichtenštejnska, královéhradeckého biskupství a Správy Krkonošského národního parku (KRNAP).

"Fondy EHP a Norska jsou pro Česko cenným zdrojem financí na investice do ochrany životního prostředí, opravy kulturních památek nebo výzkumných projektů, na které bychom velmi těžko hledali prostředky z národních zdrojů," řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

S příspěvkem z takzvaných norských fondů ve skončeném druhém programové období se podařilo obnovit a zpřístupnit například pražskou rotundu svatého Václava, která získala architektonické ocenění Europa Nostra. Dalším projektem podpořeným z fondů byla Příroda, koho to zajímá?, se kterým se mohla veřejnost seznámit v kinech v podobě dokumentárního filmu Planeta Česko.

Norská velvyslankyně Siri Ellen Sletnerová zmínila i podporu lokálních projektů, které podle ní měly velký význam pro místní obyvatelstvo, jako například nákup moderních přístrojů pro péči o nejmenší pacienty v nemocnicích v různých částech ČR. "Nejlepším dokladem úspěchu končícího období jsou výsledky dokončených projektů," řekla.

V prvním a druhém programovém období, tedy v letech 2004 až 2009 a 2009 až 2014 přišlo celkem asi šest miliard korun. "V období 2004 až 2009 jsme získali asi 2,4 miliardy korun a v období 2009 až 2014 asi 3,6 miliardy korun," řekl ČTK Filip Běhala z tiskového odboru ministerstva financí. V prvním období bylo z norských fondů podpořeno 133 a v druhém 894 projektů.

V hradeckém kraji takzvané norské fondy ve skončeném druhém programovém období přispěly například k obnově komplexu broumovského kláštera, historického areálu v Žirči, ve kterém funguje zařízení na pomoc nemocným roztroušenou sklerózou nebo k opravě třebechovického betlému. V regionu šly z fondů na různé projekty desítky milionů korun.

"Je nám velkou ctí, že si norské velvyslanectví vybralo Krkonoše k umístění závěrečné konference (ke skončenému druhému programovému období)," řekl Josef Taláb ze Správy KRNAP. Fondy v druhém období přispěly KRNAP asi 30 miliony korun.

Třetí období se týká let 2014 až 2021 a pro ČR je vyčleněno zhruba pět miliard korun. "Základní prioritou bude věda, výzkum, opět životní prostředí a kulturní dědictví. Tentokrát se budou projekty zaměřovat i na oblast lidských práv, například inkluzi Romů a zlepšení občanských podmínek v ČR," řekla novinářům Schillerová.

Norsko, Island a Lichtenštejnsko od roku 1994 prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají ke snižování hospodářských a sociálních nerovností mezi starými a novými členskými státy EHP a k prohlubování vzájemných hospodářských vztahů a spolupráce.

Ministerstvo financí plní úlohu Národního kontaktního místa a finanční toky z Fondů EHP a Norska má na starosti rovněž po stránce certifikační a auditní. První výzvy pro třetí programové období by měly být vyhlášeny v první polovině roku 2019 a realizace projektů potrvá nejpozději do dubna 2024.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Čeští futsalisté na MS zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a jsou v osmifinále

Čeští futsaloví reprezentanti ve třetím utkání na mistrovství světa v Litvě zachránili remízu 1:1 s Vietnamem a z druhého místa skupiny D postoupili do osmifinále. V něm svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v pátek pravděpodobně narazí na Španěly, dvojnásobné světové šampiony. Jediný český gól v Kaunasu dnes vstřelil kapitán Lukáš Rešetár.

"Hlavně jsem zklamaný z našeho výkonu. Takhle špatně jsme dlouho nehráli. Zakončení bylo z naší strany tragické. Šancí jsme měli zase na deset gólů, ale jak to řešíme, to je hrůzostrašné," řekl Neumann v nahrávce pro média od FAČR.

Češi po vítězství 5:1 na Panamou a porážce 0:4 s favorizovanou Brazílií v prvním poločase dominovali v držení míče, ale tolik šancí si nevytvořili. Ty zřejmě největší neproměnil Křivánek. Několikrát vietnamských pokusů zneškodnil brankář Vahala.

"Chyběl tam pohyb, chyběla prudká přihrávka. Stáli jsme na míči, neběhali jsme. Vůbec nejsem s ničím spokojený," prohlásil kouč Neumann.

Podobně vypadalo dlouho i druhé dějství. Po Zárubově tyčce ve 35. minutě Phat Chau nečekaně prostřelil brankáře Vahalu. Už za necelou minutu ale odpověděl kapitán Rešetár, který chybu ve vietnamské obraně potrestal střelou do horního růžku. Závěr už si čeští hráči pohlídali.

Další zprávy